| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut. In urmă cu o săptămână a fost un accident în fața casei mele care a fost surprins de camera mea de supraveghere (camera prinde atâta curtea mea cât și parte din carosabil). La momentul accidentul le-am spus polițiștilor că am camera de supraveghere pe cada și dacă au nevoie le dau filmarea (pentru a vedea împrejurările accidentului),ulterior filmarea a ajuns in spațiu public. Astazi, m-a sunat șeful de post din localitate să-i dau poza cu Actul de identitate pentru că a fost cerut de superiorii săi să vadă cine a fost cel care a filmat. Întrebarea e, să mă aștept la vreo amedă. Teoretic n-am voie sa am camera îndreptată spre domeniul public si sa ajungă filmările in spațiul public sau e doar o simplă formalitate de au cerut poza cu CI?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa fii amendat, identitatea ta este necesara pentru dosarul penal, probabil sa si fii ascultat ca martor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai na, filmarea aia e o proba in dosarul accidentului alui, cred ca e logic sa stie de unde provine. Nu cred ca te va amenda.

| StoicAnalysis a răspuns:

Au nevoie sa treaca in dosar datele propietarului imaginilor. Daca nu ma insel, cred ca te trece la martor ocular.