| Sence a întrebat:

Salut intetionez sa imi cumpar masina ziele astea insa pe 23 luna asta imi expira buletinul. Cum inscrierea se va face sigur dupa emiterea noului buletin intrebarea mea este daca voi intampina probleme la inmatriculare, avand in vedere ca adresa/seria buletinului va fi alta in contractul de vanzare-cumparare si fiscal/fisa inmatriculare? (mentionez ca ma adresa va fi in alt judet)
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteai sa-ti preschimbi cartea de identitate cu 180 de zile inainte de expirare.
Nu cred totusi ca vor fi probleme daca datele principale de identitate nu se schimba, respectiv numele si prenumele si CNP.

| Sence explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca puteam sa schimb mai inainte insa este strada noua si pana acum au fost probleme la primarie "din cauza posibilei regionalizari".
Multumes pentru raspuns!

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Poti sa-ti scoti cartea de identitate intr-o zi in regim de urgenta (in principal, in Drumul Taberei -exista o institutie care are evidenta computerizata pe toata tara), cu mentiunea ca iti este necesara acea carte de identitate pentru scopul spus de tine mai inainte.
Daca nu?, atunci pe baza de CNP si prin faptul ca vechea carte de identitate are CNP-ul, nu are importanta, daca-ti expira in jur de cateva luni.

| Alexia26 a răspuns:

Nu vor fi probleme.