| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare strict pentru cei care am votat presedinte Klaus Iohannis! Voua vi se pare ca s-a schimbat ceva in bine in tara? Ati avut, aveti alte asteptari de la Iohannis? Ce?
Sincer eu ma asteptam la ceva mai mult... am asteptari mai mari.

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Iohanis e presedinte, el nu intervine asupra deciziilor politice, astea depind de 1.majoritatea parlamentara si 2.seful guvernului. Atributiile presedintelui sunt de mediere, reprezentare, si neoficial influentare, dar prin autoritatea personala si sprijinul popular din spate, nu prin alte mijloace. Este foarte bun, se poate spune de pe acuma. Salut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca iesea ponta sau altul crezi ca umblau cainii cu corvrigi in coada? laughing ce ma amuza astia ca tine

| Țoglă a răspuns:

Sunt 3 luni de când îi președinte. Din câte am văzut, DNA a început să aibă o putere incredibilă.S-au redeschis dosare din anii 90", tot mai mulți parlamentari cad.
Îi binișor dar tot nu îi de ajuns în condițiile de azi, având în vedere un posibil război la granițe și guvern instabil.

| DisturbeDd a răspuns:

Ai avut vreodata impresia ca se va schimba?
Eu consider ca este o mica marioneta... adica nici macar nu poate tine un discurs, are nevoie de foi... si se considera profesor (adica, ma scuzi, dar toti profesorii mei pot vorbi ore fara se se opreasca in fata oricarui tip de audienta)
Va aluneca treptat intr-un con de umbra pana cand ii va avea o revelatie si va "intocmi" un plan pentru a "ajuta" Romania, totusi a fost ales sa ia decizii nu? bune /rele dar decizii

| MariuS88c a răspuns:

Nimic, dar nici la altii nu era nimic mai special.

| jeann a răspuns:

Au trecut mai putin de 3 luni de cand Iohannis e presedinte.
Presedintele are puteri limitate.
Schimbarea in bine a Romaniei nu depinde doar de politicieni ci de fiecare individ in parte.

| TheMchαnix a răspuns:

Eu le-am tot zis ăstora cu speranțe în neamț că nu o să schimbe nimic, doar o să ducă mai departe dinastia furăciunilor (poate nu la fel de rău cum a furat marinaru', eu zic să fim optimiști).

| MarmotaCenusie a răspuns:

Au trecut doar 2-3 luni ce ai vrea sa se schimbe intr-un timp atat de scurt iar ca sa fiu sincer in Romania nu se va schimba nimic prea curand. Toti sunt hoti si nesimtiti - problema este ca nu prea avem de unde sa alegem

| anonim_4396 explică (pentru MarmotaCenusie):

Asa este, nici nu stii in cine sa mai crezi in tara asta.

| Bde_Denisa_1999 a răspuns:

Nu s-a schimbat nimic