| Stefanoffonn a întrebat:

Intrebarea este urmatoarea. Vreau sa depun actele la pasaport Roman, fiind cetatean al R.M. Mama mea nu este casatorita oficial. Eu am familia mamei. Tatal fiind decedat, as vrea sa aflu daca imi trebuie vreun document spre exemplu: de nastere si de deces. Am intrebat de mai multi notari si mi-au spus diferit, care zic ca trebuie care zic ca nu. Mai repet, nu este oficial casatorita.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 situatii:
-Daca in certificatul tau de nastere este trecut si tatal, atunci trebuie sa depui si copii de pe certificatul de nastere si deces al acestuia.
-Daca nu este trecut tatal in certificatul tau de nastere atunci nu trebuie sa depui actele acestuia.

| Stefanoffonn explică (pentru Ioandelasal):

In certificatul de nastere e dor numele dar nu si prenumele. Eu am familia mamei. Am auzit ca trebuie certificat ca si mama singura.