| bogdannd a întrebat:

Intrebarea mea este : daca eu ii cer unui om bani, in schimbul unor servicii/obiecte (legale), neavand un contract, pot fi urmarit penal pentru asa ceva?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ii ceri numai unui om n-o sa fii urmarit penal, nu savarsesti o infractiune.
Daca vinzi sau prestezi servicii mai multor oameni, fara a fi autorizat sau si fara sa declari veniturile, pentru impozitare, atunci savarsesti 2 infractiuni, respectiv exercitarea unei profesii fara autorizatie si evaziune fiscala.