| RasAlhague a întrebat:

Intrebarea mea se adreseaza in special celor care au obtinut sau si-au preschimbat permisul de conducere pentru categoriile CE sau DE în 2014 sau 2015.
Ma intereseaza daca la obtinerea CE vi s-a trecut și categoria Tr pe permis. Sau daca la obtinerea DE vi s-a trecut categoria Tb. Sau daca aveati deja CE sau DE si v-ati schimbat permisul daca pe cel nou aveti trecut Tr sau Tb.
Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera prevede ca pentru fiecare categorie trebuie sa urmezi scoala de conducere si sa sustii testele teoretic si practic pentru acea categorie, nu se trec categorii din oficiu.
Este adevarat ca unele categorii dau dreptul de a conduce si masini din alte categorii, conform art.24^1, alin.2 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
  a) permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;
  b) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, dacă titularii deţin permis de conducere pentru categoria D;
  c) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;
  d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
  e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile şi pentru categoria A1;
  f) permisele de conducere eliberate pentru categoria A sunt valabile şi pentru categoriile A1 şi A2, cele eliberate pentru categoria B sunt valabile şi pentru categoria B1, cele eliberate pentru categoria C sunt valabile şi pentru categoria C1, iar cele eliberate pentru categoria D sunt valabile şi pentru categoria D1;
  g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiţia ca deţinătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniţi.
  h) permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile şi pentru categoria Tr, în anumite cazuri specifice;
  i) permisele de conducere eliberate numai pentru categoria Tr sunt valabile şi pentru ansamblul format dintr-un vehicul din categoria Tr şi una sau două remorci;
  j) permisele de conducere eliberate pentru categoriile D sau DE sunt valabile şi pentru vehiculele din categoria Tb.
  (2^1) Cazurile specifice pentru care se consideră îndeplinită condiţia prevăzută la alin. (2) lit. h) pentru a da dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt următoarele:
  a) permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată de până la 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mică de 750 kg;
  b) permisul de conducere pentru categoria BE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată de până la 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mică de 3.500 kg;
  c) permisul de conducere pentru categoria C este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mică de 750 kg;
  d) permisul de conducere pentru categoria CE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mare de 750 kg.
  (3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depăşeşte 3.500 kg, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule."

| RasAlhague explică (pentru Ioandelasal):

Stiu asta, insa cineva care da B, are trecut pe permis AM, B1, B. Dupa 2014 in momentul in care obtii o categorie se trec pe permis si categoriile incluse in acea categorie. De ex daca tu ai B (obtinut inainte de 2014) si obtii CE acum pe permis vei avea scris: AM, B1, B, B1E, BE, C1, C, C1E, CE. Acum se trec toate separat inainte se trecea doar BE, CE. Pe mine ma intereseaza daca cineva a obtinut acum CE-ul sau DE-ul daca are trecut si Tr sau TB pentru ca conform legislatiei Tr e inclus in CE si Tb in DE. Dar ma intereseaza daca sunt fizic trecute pe permis.