| anonim_4396 a întrebat:

La anul vreau cu mama mea sa îmi treacă apartamentul pe numele meu. Este moștenire de la tatăl meu doar ca eu nu am numele lui de familie, am numele lui tatăl vitreg cu care mama mai are 4 frați care sunt mai mari. Vreau sa mi-l trec pe nume ca în caz de deces sa nu i se împartă la frații mei și sa îmi rămână mie. Cum sa procedez? Donare, vânzare-cumpărare? Știu ca frații mei nu o sa accepte sa mi-l dea mie chiar dacă mie îmi aparține. Menționez ca tatăl meu a murit cand aveam 4 ani și după ce a murit a luat o mătușa de a lui tati după care i-a dat mamei prin vânzare-cumpărare.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta poate sa ti-l vanda dar poate fi atacat dupa moartea ei de ceilalti fii, pe motiv de donatie simulata si astfel li s-a incalcat rezerva succesorala, care este de jumatate din cota de mostenire legala.
Nu obtin castig de cauza in cazul cand vanzarea a fost reala si mama ta a incasat de la tine pretul corect pe apartament.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! In primul rînd tu ce varsta ai? Si mama ta este de acord cu dorinta ta? Tu de ce nu porti numele de familie al tatalui tau? Apartamentul nu l ai mostenit tu de la tatal tau, ca daca era asa ti l lasa prin testament, si acum era al tau fara discutie, dar asa apartamentul este al mamei tale care l a cumpărat de la mătusa tatalui tau, asa ca numai după moartea mamei tale acel apartament(cîte camere are? ) Se va împărții intre tine fratii tai vitregi si poate tatal tau vitreg, in niciun caz nu va fi doar al tau, ca sa ai un apartament pe numele tau trebuie sa i ti cumperi si atunci da este al tau.

| Cristian21111 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da mama este de acord sa mi-l dea mie. De accea vrea sa știe și ea care sunt procedurile. Am 24 ani. Tatăl meu nu a avut de unde sa știe ca o sa moara, aveam 4 ani. A vrut sa fiu pe acelasi nume de familie cu frații vitregi asa s-a înțeles tatăl meu cu tatal lui frații mei vitregi. Are 2 camere 83 mp.

| anonim_4396 explică (pentru Cristian21111):

Daca nu raspunzi la ce te-am intrebat nu te poate ajuta nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratii tai vitregi sunt adoptati de mama ta?

daca nu, oricum nu se imparte nimic cu fratii vitregi. daca da, se incalca rezerva succesorala si vor putea obtine anularea, chiar daca il trece pe numele tau.

| Cristian21111 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt adoptați. Doar ca sunt făcuți cu alt tata

| anonim_4396 explică (pentru Cristian21111):

Daca-s fiii ei naturali vor putea obtine anularea la decesul mamei si vor obtine jumatate din cat li s-ar fi cuvenit

| Cristian21111 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si dacă fac contractul de vânzare-cumpărare?

| anonim_4396 explică (pentru Cristian21111):

Daca platesti pretul in realitate nu vor putea obtine anularea
daca ii dezmostenste printr-o donatie simulata in contract de v-c, vor putea obtine la fel de bine anularea

ceea ce nu inteleg eu e de ce a ajuns la matusa ta apartamentul, dupa tatal tau tu trebuia sa ai 3/4 din acel apartament

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De altfel, daca nu platesti pretul real, pretul de piata, vor putea obtine la fel de bine anularea

dar in orice caz, daca vor obtine anularea, vei avea 60% din apartament daca mama ta moare dupa tatal vitreg, iar daca moare inaintea lui vei avea 45%, insa daca nu te-a adoptat, la moartea lui, acel 1/4 din apartament pe care i-ar mosteni intr-o presupusa situatie in care mama ta moare inaintea lui se va imparti doar intre cei 4 fii naturali pe care ii are