| Roca_Valy_1971 a întrebat:

Salut!
Ma aflu in UK și as vrea sa știu dacă pot sa tractez pana in Romania o platforma cumpărată din uk cu o mașina de Ro.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de categoria pe care o ai si de greutatea masinii si remorcii, avand in vedere prevederile Codului rutier, citez:
"f)categoria B:
1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
g)categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;"
Daca masina si platforma se incadreaza in prevederile citate si ai categoria corespunzatoare se poate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai actele plaformei la zi poti