| IonutPetre12 a întrebat:

Salut.Maine ma dux la politie sa depun plangere pentru muzica vecinilor,amenintari ca vine peste noi cu toporul, ca imi prinde parintii noaptea si le da in cap etc.Am cam totul inregistrat.Am o foaie in care am scris secundele cu evenimentele.Ce sfaturi imi dati? Cum sa vorbesc? Ce se va intampla dupa?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te duci cu unul din parinti sa raportezi evenimentul, inregistrarea sa fie video sau cu microfonul telefonului pentru evidenta la politie

| IonutPetre12 explică (pentru mgtow):

Inregistrarile nu sunt video, doar audio.Am inregistrat de la mine din hol unde era intuneric si in plus ocupa mult 2 3 ore de video

| mgtow a răspuns (pentru IonutPetre12):

E destul de bine, convingi parintii sa mergeti pentru plangere cat mai repede posibil

| Violleta2022 a răspuns:

Crezi ca te baga cineva in seama la 13 ani?
Nici macar nu te primesc in sediul Politiei, doar ca sa iti cheme parintii si sa-i certe, ca te lasa nesupravegheat.

| IonutPetre12 explică (pentru Violleta2022):

In 2 luni fac 18 ani.In plus merg cu tata

| Sekim a răspuns (pentru Violleta2022):

Vorbesti prostii, te baga in seama orice ar fi. Atata timp cat viata ta sau a unor persoane este in pericol, sau, orice ilegalitate se produce, ce conteaza varsta? In plus, daca are 13 ani inseamna ca trebuie sa fie supravegheat, inchis in casa? Are dovezi, viata cuiva este in pericol, deranjarea linistii publice, ce mai vrei, cum sa nu il bage in seama rolling on the floor.
-1

| IonutPetre12 explică (pentru Sekim):

Cum am spus, in 1 luna si 2 sapt fac 18 ani.Merg cu tata fiindca eu vorbesc mai bine si stiu sa arat inregistrarile. Politia l a chemat pe tata.I a amendat 1000 ron astazi btw si dupa injura politia, baga antimilie etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sekim):

Dupa cum vad nici tu nu esti mai mare de 13-14 ani, de aici si ideea ca v-ar baga cineva in seama, la anisorii astia, cand trebuie sa fiti supravegheati in totalitate de parinti.
In ce privesc reclamatiile la Politie, se fac numai de catre adulti, in baza unor probe.

| Sekim a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai citeste odata ce am scris. Nu poti face plangere intr adevar, insa, daca viata cuiva poate fi in pericol politia se va sesiza si va cerceta. Atata timp cat ai dovezi sau chiar si fara, poti sa apelezi la politie linistit, oricum se va investiga tot. Daca spre exemplu se intampla asta si parintii tai sunt prea speriati sa mearga la politie, asta inseamna ca o sa stati toti pur si simplu? Oricum a spus baiatul ca nu are 13 ani cum sustii tu. Ma rog, inchei aici ca nu vreau sa ma enervez pentru oamenii maturi ca tine. Succes

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vorbești simplu și clar. Se spune a depune o plângere. Ca să ai credibilitate trebuie să fii major. Apoi poliția va face o anchetă și va lua măsuri în baza legii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt rromi? Ce naiba ăștia nu au pic de bun simt in ei cred că au ceva probleme cum să îți amenințe familia cu moartea și toporul de unde au venit din jungla? Parca ai pus o sumedenie de întrebări legate de acest aspect cu vecinii needucați. Daca infecții aia au pile nu știu dacă politia o sa le face ceva înafara unei amenzi, aia o rupe și după scurt timp iar continua mascarada. daca bagă și manele clar direct trauma rolling on the floor
Ar trebui sa va adunați mai mulți vecini și să îi denunțați.

| IonutPetre12 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt rromi ca etnie.Sunt mai rau ca ei la comportament in schimb

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Îmi imaginez prin ce clipe treci cu așa vecini schizofrenici sad
Nu vă puteți muta de acolo în alta parte? Oamenii poate chiar au probleme la mansarda sau o zis așa ca sa te sperie, intimideze.

| IonutPetre12 explică (pentru anonim_4396):

Chiar sunt nebuni.Umbra in pl goala pe strada, urla noaptea, latra, sparge sticle in drum etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Nu trebuie decât să te rogi sa ii lovească covid19 doar așa scapi de ei.

| IonutPetre12 explică (pentru anonim_4396):

Au avut.In timpul carantineai ei ieseai pe strada fara treaba

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Nici pe lumea cealaltă nu o sa scapi de primatele astea.

| Anuket a răspuns:

Le dă o amendă și se potolesc vreo săptămână două laughing

| Roberrt21 a răspuns:

Dacă ai dovezi o sa fie mult mai usor si mai bine, sa speram ca politia romana isi va face treaba, si nu va trece peste acest caz, cum se intampla de multe ori.