| valentinamaria2000 a întrebat:

Vreau sa depun o plangere la politie, legat de un unchi care locuieste cu familia sa in casa cu mine. Acesta bea mereu injura face scandal isi bate nevasta si etc. Pe langa asta se baga si in familia mea si imi agresează parintii verbal. Am 18 ani impliniti.Ce trebuie sa fac? Aceste chestii se intampla de 20 de ani de cand s-au mutat aici si in ultimii 2 ani au început sa fie din ce in ce mai dese.Mai ales ca politia mereu cand vine el face pe sfantu si conduce fara permis si băut prin oras iar agentii de politie il lasa in libertate. Are cazier daca ma întrebați. Ce trebuie sa fac si aceasta plangere mi-ar afecta familia cu ceva?

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Tu, personal, nu poti face plangere--- tocmai pentru motivul ca nu esti parsoana vatamata de amenintarile verbale ale individului. Doar parintii, ca persoane lezate(vatamate), pot face plangerea penala. Vezi art.206 Cod penal: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-206

Bula
| Bula a răspuns:

Persoanele afectate pot depune plangere, daca au si probe indubitabile, altfel se poate intoarce ca calomnie.

| GdX a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu parintii tai despre acest lucru. E casa lor si ei l-au primit in casa. Ai putea fiscuta cu ei sa il dea afara. Daca nu te inteleg le spui ca vei depune plangere la politie pentru violenta domestica.

| supadeceapa a răspuns (pentru GdX):

Crezi ca in 20 de ani nu-l dadeau afara daca voiau?

| GdX a răspuns (pentru supadeceapa):

Poate ca nu i-a deranjat pana acum. Stii si tu, copii vad intr-un fel lucrurile, adultii altfel.

| Violleta2022 a răspuns:

Propietarul locuintei poate face plangere la Politie, nu tu!

| valentinamaria2000 explică (pentru Violleta2022):

Suntem chiriasi. statul e proprietarul nostru

| supadeceapa a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce legatura are proprietarul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru valentinamaria2000):

In cazul asta, chemati politia si il vor potolii ei.
Iar daca nu va convine, mutati-va, ca nu va tine nimeni legati de locuinta aia, fortandu-va sa stati cu unchiul certaret.

| Milmaw a răspuns:

Ai 18 ani, du-te si bate-l putin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Milmaw):

Tu cati ani ai, 9-10 ani? De crezi ca totul se rezolva cu bataia...
Habar nu ai daca unchiul lui nu-i vreun zdrahon de om, care la betie, are curaj si putere cat 10, putand sa-l loveasca accidentalorimortal, fiind incapabil sa gandeasca logic, la betie.