| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa depun plangere la politie pentru cineva care isi lasa cainele noaptea pe drum? Si este si agresiv sare sa mă muşte

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti dpeune si plangere la Politie, dar atunci te vor investiga si pe tine, ce faci noaptea pe strazi, cand este o anumita interdictie?

| brokxy a răspuns (pentru Violleta2022):

Am venit de la muncă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți, dar mai bine ar fi la 112, ca să intervină imediat când sare la tine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pentru inceput, ar fi bine să vorbesti cu proprietarul cățelului, și să-i spui frumos să nu-i mai dea drumul din curte, ori să își repare gardul, dacă invocă că îi scapă. Știu că mulți îi lasă liberi pe timpul nopții, iar altii, pur si simplu se strecoară afară, fiindcă simt cățelușe in călduri).
Să știi că sunt și destui proprietari inconstienti, cărora nu le prea pasă de câinii lor, le dau liber, expunându-i riscului de a ajunge sub rotile unei masini.

| Celcestietot a răspuns:

Nu ai auzit de hingheri, mai, Velia?hee hee

| siriusblack98 a răspuns:

Teoretic da. Practic trebuie să fii omorâtă mai întâi de câine ca să ia cineva vreo măsură.

| Green66 a răspuns (pentru siriusblack98):

Se iau și măsuri... Când aveam câine mi-au făcut minunații vecini plângere la poliție, m-am trezit cu poliția la ușă, au venit pentru a mă invita la secție. Din informațiile lor eu dețineam un "câine de lupte" care trebuia declarat la poliție. Câinele meu "de lupte" era un Dobermann pe care-l scoteam întotdeauna afară cu botniță și lesă.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Green66):

Mă bucur că măcar în anumite zone se respectă cât de cât atribuțiile.

| romeo78 a răspuns:

S-a înființat poliția animalelor. Găsiți numărul lor de telefon din localitate și anunțați incidentul. E suficient să găsească ei câinele afară din curte, să fie dintr-o rasă agresivă și problema este rezolvată.
Recomand un spray iritant, ca atunci când atacă să îl pulverizați în zona nărilor.
Fiți tare și nu intrați în panică.
Am trecut prin astfel de situații.

| Legion7X a răspuns:

Dacă câinele, apaŕține de un proprietar sau are stăpân, fiind si un câine de talie mare sigur că da te poți duce la poliție. câini se țin în lesă, și se dă drumul în spații închise, nu ține pe străzi. Câte cazuri, nu sunt la chiar și la tv când câini sunt lăsați liberi si atacă oameni, apoi sunt lăsați să intre înapoi în domeniul proprietarului ca și cum nu s-a întâmplat nimic

| Onisim10 a răspuns:

Încearcă să vorbești mai întâi cu proprietarul câinelui, daca acesta nu acceptă nimic, poți să suni la poliție.
Mă gândesc că te-ar ajuta eventual și în filmuleț în care sa filmezi câinele când merge dezlegat pe drum noaptea.

| EdiLaver a răspuns:

Daca ai filmat cand te musca si vorbesti cu un legist il poti baga in puscarie

| darrio2007 a răspuns (pentru EdiLaver):

Asa e. Ii spui cainelui sa astepte pana scoti telefonul din buzunar, eventual chemi si pe cineva cu niste reflectoare, eventual si un regizor. Ca e noapte, nu? Apoi dai comanda „Motor, mușcă". Si filmul e gata.

| EdiLaver a răspuns (pentru darrio2007):

Exact, vezi ca ti ai dat seama?

| darrio2007 a răspuns (pentru EdiLaver):

Stiam demult.