| randy93333 a întrebat:

Salut, masinile te politie te pot opri in mers asa fara motiv? Azi mergeam spre casa cand o masina de politie in spatele meu ma claxona, mi-am dat seama ca vor sa ma opreasca. Am tras pe dreapta, politistul s-a prezentat si dupa mi-a cerut documnetele, le-am dat si dupa ce a verificat s-a suit in masina si a plecat, fara sa imi spuna cu ce am gresit sau pentru ce am fost oprit. Din ce stiu ei te pot opri daca exista indicii de savarsirea unei contraventii sau fapte penale, gresesc eu?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poate opri, pot fi cateva motive, de ex. controlul actelor, cauta un evadat, un condamnat sau infractor cu mandat de arestare, etc.

| Simpatic a răspuns:

Te pot opri si "intamplator", nu cunosc ce a fost in cazul tau.
Dar iti spun de exemplu ca politia de frontiera opreste multe masini zilnic la intamplare si nu doar la "pont".
Deci da, politia poate trage pe dreapta absolut orice masina suspecta sau care li se pare lor in neregula.Cred ca singurele masini care nu pot fi oprite decat cu "mandat" sunt cele CD (corp diplomat)
Cand aveam bmw m3 am fost oprit la un control de catre mascati doar pentru ca aveam acea marca happy

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca pot, doar sunt cele care controleaza traficul.
Politistul are dreptul sa verifice actele soferilor din trafic, asa random!
Se vede ca nu prea ai citit legislatia rutiera din scoarta in scoarta, fiindca politia are voie sa te opreasca in trafic, pentru un simplu control de rutina, fara sa aiba indicii de nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal că te pot opri.
De unde știi tu că nu aveau o suspiciune asupra ta?

| mihai69 a răspuns:

Da, greșești.
Chiar pot controla pe oricine.

| relian a răspuns:

Da te pot opri chiar de nu gresesti. Uneori is oprite masini si verificate, au ei motivele lor sa o faca.Nus obligati sa iti spuna tie pentru ce ai fost oprit.
Iti spun atunci cand ai gresit ceva, sau masina nu corespunde.
Dar de exemplu daca s-a furat o masina si masina ta are semnalmentele asemantoare, te pot opri, dar nu-s obligati sa iti dea tie raport de ce ai fost oprit.

Motive is destule, iar tu daca nu esti multumit ca esti oprit, fa reclamatie laughing dar nu vad pentru ce.

Daca ai fost claxonat, inseamna ca ai fost oprit de o masina de politie falsa laughing aia au lumini de avertizare, au chestia aia sa se auda in zari, nu am vazut politie sa claxoneze oameni, nici macar femei bune pe strada laughing

| Holiday a răspuns:

Claxonatul nu face parte dintre metodele legale prin care un echipaj de Politie poate opri o masina in trafic pentru control.

| ReddY25 a răspuns:

Da,e perfect normal

| Yuoia a răspuns:

Gresesti. Exista si controale de rutina. Asa, fara motiv.

| anonim3248 a răspuns:

Poate opri poliția o mașină cum te-a oprit pe tine.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Vrei motive? Asta-i nesimtire!

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Sunt tari in Europa (spre exemplu Danemarca) in care nu exista Politie (acum 20 de ani, in Danemarca aproape ca nu exista politie, era un politist la 1000 de oameni). Politia este grupare paramilitara care nu ar trebui sa existe intr-o tara democrata ca Romania. Rusii au spus-o cu voce tare, politia Romana este una din cauzele razboilui din Ucraina.