| George20010 a întrebat:

Salut,mi-am cumpărat o mașină, am înmatriculat-o dar câteva luni nu voi circula cu ea și doar va sta în curte și vreau să știu dacă asigurarea RCA și itp-ul sunt obligatorii să le fac chiar dacă nu circul. Pe Certificatul de înmatriculare au scris că data următoarei inspecții tehnice este 12.05. 2023 și asigurarea expiră peste o lună, mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu circuli pe drumurile publice nu sunt obligatorii.
Problema va fi cand va trebui sa mergi pentru ITP, vba trebui s-o duci pe o platforma, fiindca daca esti prins vei fi amendat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt obligatorii dar daca lasi itp sa expire va trebuie pe urma sa duci masina pe platforma ceea ce va costa mult mai mult.