| wwwjjjsssjjwk a întrebat:

Salut,
Nu stiu sigur daca trebuia postat pe categoria asta dar in fine. Deci acum ceva timp am primit o factura de la Enel in valoare de 17k si ceva lei, a fost o problema cu regularizarea, eu n-am stiut ca trebuia dat indexul si ma bazam mereu pe angajatii care veneau odata la ceva timp, ca in 5 ani au venit de atatea ori dar nu stiu sincer de ce s-au mai obosit ca n-au facut nimic.
Okay sa zicem ca asta a fost doar vina mea si imi asum. A venit factura, a cazut intr-un moment prost si n-am avut toti banii si am vorbit cu ei sa platesc esalonat. Am platit 30% cat mi-au zis ei, in cele din urma mai aveam o valoare de 12 000 si putin. Trimit cerere, chitante si ce mi-au mai cerut ei si astept. Dupa ceva timp ii sun si ii intreb ce se mai intampla si m-au pus sa mai trimit odata, ok, am mai trimis odata si primesc si confirmarea in care spunea ca au primit cerearea si o sa-mi dea un raspuns in 7-25 de zile. Raspunsul n-a venit.
Acum ma trezesc cu o factura de 13k si ceva de lei sold si total 167 de milioane. Acum na pe astea 2 luni am consumat 1k kwh, deci au mai bagat si ei ceva ceva ca na.
Vreau doar sa stiu, avand cererea trimisa si confirmata am tot dreptul sa cred ca acum chiar nu mai e vina mea si ca pot sa-i sun si sa-i amenint putin cu judecata ca-si fac treaba ca prostii? Si sa cer sa se recalculeze si sa scada dobanda aia sau ce o fi?
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu copii dupa facturi si chitante fa o reclamatie la ANPC: https://anpc.ro/
Daca nu se rezolva mergi in judecata.

5 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Vreau sa vad si eu factura aceea care spune ca ai de plata 167 de milioane si 13k. Doamne, unde am ajuns cu limba romana!?
In primul rand nu am inteles care este suma.
In al doilea rand, trebuie sa calculezi cat curent ai consumat, nu in 13k, ci in Kwh, de la ultima factura platita, pana la ultima citire (autocitire) si sa vezi daca "bate" cu indexul de pe ultima factura primita. Daca sunt diferente, inainte de a face reclamatie la Protectia consumatorului, este obligatoriu sa faci reclamatie scrisa la Enel (asa cere regulamentul de la Protectia consumaorului). Daca nu primesti raspunsul de la Enel in 30 de zile, faci plangere la Protectia consumatorului.
De asemenea, faci plangere la protectia consumatorului pentru penalizari. Asta o poti face inainte de a primi raspunsul de la Enel.
Trebuie sa tii cont si de urmatoarele:
1. Daca ai consumat curentul trecut in facturi trebuie sa-l platesti.
2 Penalizarile trebuie platite doar pentru sumele trecute in facturile neplatite.
3. Daca nu ati facut act de esalonare fara penalizare, pentru suma esalonata firma poate sa-ti calculeze dobanda prevazuta in contract.

| mi25 a răspuns:

Vreau sa vad si eu factura aceea care spune ca ai de plata 167 de milioane si 13k. Doamne, unde am ajuns cu limba romana!?
In primul rand nu am inteles care este suma.
In al doilea rand, trebuie sa calculezi cat curent ai consumat, nu in 13k, ci in Kwh, de la ultima factura platita, pana la ultima citire (autocitire) si sa vezi daca "bate" cu indexul de pe ultima factura primita. Daca sunt diferente, inainte de a face reclamatie la Protectia consumatorului, este obligatoriu sa faci reclamatie scrisa la Enel (asa cere regulamentul de la Protectia consumaorului). Daca nu primesti raspunsul de la Enel in 30 de zile, faci plangere la Protectia consumatorului.
De asemenea, faci plangere la protectia consumatorului pentru penalizari. Asta o poti face inainte de a primi raspunsul de la Enel.
Trebuie sa tii cont si de urmatoarele:
1. Daca ai consumat curentul trecut in facturi trebuie sa-l platesti.
2 Penalizarile trebuie platite doar pentru sumele trecute in facturile neplatite.
3. Daca nu ati facut act de esalonare fara penalizare, pentru suma esalonata firma poate sa-ti calculeze dobanda prevazuta in contract.
4. Reclamatia se face la https://anpc.ro/, sau la http://reclamatii.anpc.ro/. Acolo gasesti formularul pentru Comisariatul Bucuresti, unde este sediul Enel Romania.

| wwwjjjsssjjwk explică (pentru mi25):

K-ul acela de care zici tu este un multiplu din SI (K=10^3=1000).
13k lei=13 000 lei. Era vorba de un sold de 13 000 lei si un total de 16 700 lei. Ma refeream strict la bani nu la Kwh.
Imi place totusi aluzia cu limba romana. Sa traiesti!

| mi25 a răspuns (pentru wwwjjjsssjjwk):

In primul rand trebuie sa vezi consumul facturat, deoarece, preturile, dupa cum vedem si am vazut au tot crescut.
Cat priveste soldul de 13.000 lei si inca 3.700 lei pe 2 luni, sunt sume deosebit de mari pentru o locuinta. Eu in acest an am platit pe luna sub 200 lei si am destui consumatori electrici.
Trebuie sa te edifici, asa cum am spus, asupra cantitatii de curent electic consumate - dupa indexul contorului si a celei consumate. Asta rapid si sa intreprinzi demersuri ce se cer.