| alin922 a întrebat:

Salut, o intrebare doar pentru cunoscatori va rog, e ceva serios.
Varul meu a lucrat la o firma de curierat, si a fugit din Romania tocmai in UK, cu o suma de 30.000 lei. Nu are de gand sa se mai intoarca. Poate sa pateasca ceva in UK? il da politia romana in urmarire acolo? sau are probleme doar daca vine in tara.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Sub 50k euro, interpolul nu se uita la tine. Singura problema o sa fie in cativa ani cand o sa aiba nevoie de acte de identitate valide...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a delapidat sau furat de la firma aceasta ii va face plangere penala si se va incepe urmarirea penala, caz in care o sa fie urmarit prin Europol, arestat si trimis in Romania.
Dupa aceea va fi trimis in judecata si dupa condamnare va executa pedeapsa.

| alin922 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si daca nu are contract de munca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alin922):

Chiar daca nu a avut contract individual de munca tot furt se cheama ce a facut, Daca avea CIM era delapidare.

| Mopmop a răspuns:

Daca firma la care a kucrat se tine de el cu dosar penal il cauta politia acolo stai linistit.
Maxim 8 9 luni cred si il agata.
Acolo nu prea are ce sa faca daca nu are acte.
Daca are actev se angajeaza la 1 zi dupa ce politia il cauta e facut pachet si predat autoritatilor romane...

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Sper sa fie dat in urmarire internationala, sa fie extradat din UK (din ce stiu avem acord de extradare cu ei) si lumea sa ramana astfel fara un ciorditor infect.

| catalin09023 a răspuns:

Salut,
In cazul in care firma face plangere de furt si se deschide dosar penal, politia romana poate cere extradarea cetateanului.
Autoritatile din UK, in baza acordurilor dintre tari, vor trimite - fara sa stea pe ganduri - cetateanul inapoi in Romania pentru a-si primi sentinta.