| Dominicc a întrebat:

Salut, o mica intrebare, mai serioasa sa zicem.
Acum vreo 2 luni si ceva eram in oras cu ceva acte sa le depun si acolo la intrare statea o tipa pe o banca care cauta lume sa isi incheie ea niste fise. Mai precis era Brokerita, si lucra pentruu mai multe firme, banuiesc ca stiti modul de lucru si ce le iese.

Buun, si am discutat putin cu ea si cam vroia sa ma ia sa lucrez si eu in domeniu, nu am dat un raspuns pe moment ci ramasese sa ma gandesc, stiind ca toata faza e pe comisioane. Insa din acte, i-am lasat o copie dupa buletin ca poate ma voi baga in viitor in treaba si ma mai ajuta ea. Treaba a fost nasoala, ca nu mi-am dat seama pe moment ce poate face cu copia aia.

Dupa ceva timp i-am spus tipei la telefon ca nu ma bag in treaba asta deocamdata si ca poate in viitor.

Dupa vreo 2 saptamani ma trezesc ca ma suna de la o banca, cum ca sunt in portofoliul lor de clienti si ca sa confirm inscrierea si ca am semnat sa fiu inregistrat la ei. Am spus ca nu am semnat vreun act si nu confirm, rog sa mis e inchida orice fel de cont la ei. Au inteles oamenii.
Azi am primit iar un plic de la o alta banca. Alpha banck. Cum ca sunt in portofoliul lor de clienti si sa ma prezint in 30 zile ca sa actualizeze datele.

Aiurea, aia m-a inscris la N banci ca sa isi ia ea bani ca urmare. fara sa ma intrebe sau ceva.

Acum... cum sta treaba? cum pot scapa de toate nebuniile astea? trebuie sa ma mai prezint la banca asta? Nu mai am nr tipei din pacate.

Ideea e ca eu nu am conturi in banca sau ceva deschis. Voi face, insa mai incolo, nu am nevoie deocamdata.

Ma enerveaza ca ma trezesc cu conturi deschise si asigurari care eu nu am informatii despre ele. Aflu de ele tarziu. Pana acum am avut doar astea 2 incidente, sper sa nu mai am.

Din prostia de a da o copie dupa buletin, fara semnatura, doar copie. Na, imi asum responsabilitatea.

Am pus intrebarea aici, ca sunt oameni cu scaunu la cap.

Numai bine

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stii zicala: "Prostia se plateste." Ti-ai facut de lucru, va trebui sa spui la toate bancile ca tu n-ai cerut deschiderea de cont.

| Crissu3005 a răspuns:

Nu ai cum sa ai conturi deschise sau asigurari.Pentru fiecare deschidere de cont sau mai stiu eu trebuie sa completezi si sa semnezi un formular tip.Totusi,pentru siguranta, ar trebui sa te duci la banca si sa vezi in baza a ce te-au sunat pentru a-ti da seama exact de ce a facut domnisoara.Este posibil sa fi dat copia ta de la buletin in calitate de potential client, ca si persoana fizica ce doreste sa utilizeze produsele si serviciile bancare ale bancilor respective.

| Dominicc explică (pentru Crissu3005):

Ma voi duce in zilele viitoare