| Archaeopteryx a întrebat:

Salut,
O persoana nu a mai platit chiria de aprox 10 luni si acum a plecat lasand o suma uriasa la curent. Cum pot recupera banii, mentionez ca toate actele sunt pe numele meu.
Multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti proprietarul imobilului inchiriat poti sa-l dai in judecata pe fostul chirias, bineinteles daca ai contract de inchiriere, in care este specificat ca acesta trebuia sa plateasca utilitatile, inclusiv energia electrica. Chiar ma mira ca nu a fost debransat.
Daca nu ai contract va fi greu de dovedit ca el trebuia sa plateasca utilitatile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai facut contract de inchiriere? daca nu sansele sa recuperezi ceva tind spre zero

| cristimihailov a răspuns:

La tribunal este singurul loc unde poti recupera suma toata, legal. Dar dureaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 luni? Si tu ai lasat sa stea fara sa le ceri bani? In fine. Bineinteles ca sunt pe numele tau, iar daca nu exista nici un fel de contract facut intre voi atunci considera-l scapat, iar tu cu paguba. Daca ai contract cu acea persoana poti da in judecata. Despre contract de inchiriere vorbesc...

| think3r a răspuns:

Salut! Ai ceva act semnat de persoana respectivă că a stat în chirie?

| Archaeopteryx explică:

Am contract de inchiriere cu semnaturi originale. Nu stiu ce bunuri are, daca il dau in judecata si castig, totusi el tot nu are bani. Sa spunem ca nu pot recupera banii de pe chirie, cum fac sa achite el factura la curent?