| AnnAnonymous a întrebat:

Ok. Deci, m-am angajat am semnat contractul de munca ( eram prea grabit,prea neatent,si am facut greseala sa nu ma uit peste el,sa nu il citesc.) l-am semnat, si nu am primit nici un exemplar copie, sau original. intrebarea mea este: cand te angajaezi trebuie sa primesti si tu un exemplar de la contractul de munca? sau cum e?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Solicita sa-ti dea un exemplar original al contractului (nu o copie), este obligatoriu pentru angajator. Si din 1.01. 2011 nu se mai intocmesc carnete de munca, contractul individual de munca se inscrie in Registrul general de evidenta al salariatilor in format pe hartie si electronic (Revisal) si se comunica la ITM.
Si foarte rau ca nu ai citit inainte de a semna, alta data deschide ochii, altfel ai sa deschizi punga.

| RAY a răspuns:

Eu stiam ca da, ai luat teapa mare?

| AnnAnonymous explică (pentru RAY):

Teapa nu cred ca am luat. numa de maine incep lucru, dar eram eu prea grabit si nu m-am uitat peste el. nici nu stiu pe cat timp e facut. doar l-am semnat si atat..si n-am primit nici o copie nimic.

| RAY a răspuns:

Numai fi asa grabit banii, orele asta conteaza e cu norma?

| foxsilver a răspuns:

Un contract de munca se face in 3 exemplare. Citeste acest articol:
http://www.edirect.e-guvernare.ro/......tal.portal

| petre059 a răspuns:

Normal si corect se face in 3 exemplare, unul la firma, unul la tine si unul la fortele de munca (parca).Te poti duce sa ceri sa-ti de-a 1 exemplar, poate o sa ai nevoie daca nu iti plateste asiguri de sanatate..., ia-l ca e bine sa-l ai.

| AnnAnonymous explică:

Asa cred si eu ca trebuia sa primesc un exemplar ceva. Chestia e urmatoarea. Eu sunt la inceput de cariera,nu am mai lucrat cu carte de munca, si nici fara. tocmai ce ma terminat liceul. deci habar n-am cum sta treaba cu cartea de munca si etc. aveam foarte mari emotii, din cauza ca sunt la un nou mod de viata. si nu am mai stat sa citesc acel contract de munca, direct l-am semnat, parca si acea persoana care mi l-a dat era putin grabita, cum mi-a dat hartiile in fata la semnat. daca voi cere un exemplar de la contract, nu se vor infuria si vor face scandal? sau ma rog. daca nu cer, ar avea ceva problema, sau ceva? thinking contractele de munca toate sunt facute pe 3 luni? sau pe 12 luni?

| escfreak a răspuns:

Da,la angajare primeste si angajatul un exemplar. Poti cere oricand acest exemplar!

| Iulia1828 a răspuns:

Dupa ce ai semnat contractul pe care trebuia sa il citesti, tu trebuia sa primesti o copie a contractului.