| Sorynnn21 a întrebat:

Salut parintii mei sunt despartiti port numele tatalui si vreau sa-l schimb risc sa pierd mostenirea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l schimbi cu numele mamei, daca si-a reluat numele de fata dupa divort. Nu pierzi mostenirea dupa tata, daca iti schimbi numele nu inseamna ca nu mai esti fiul lui, tot fiul lui ramai si o sa ai drept de mostenire la decesul tatalui.
Daca esti inca minor ai nevoie si de acordul lui pentru schimbarea numelui si cererea trebuie semnata si de mama.

2 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

NU, ca fiu legitim nu poti pierdea mostenirea. Dar daca tatal tau se supara pe tine, va VINDE tot ce are unui alt copil pe o suma modica, si ai pierdut totul indiferent de ce nume porti