| anonim_4396 a întrebat:

pe 1 octombrie incepe facultatea, iar eu nu stiu ce bursa pot sa iau(daca iau vreuna).Am sunat la secretariatul facultatii, dar doamna de la celalat fir mi-a raspuns sec ca ea nu stie despre burse, ca inca nu se stie nimic, sa inceapa scoala, sa citesc regulamentul de pe site lor.l-am citit si din start am aflat ca nu pot lua bursa de performanta/merit decat in semestrul al doilea. ideea e ca mai sunt cele de studiu/ajutor social! Eu zic ca m-as incadra pentru cea de studiu ca am intrat in primii 5-6 pe facultate, iar despre cea sociala nu am inteles mare lucru care e suma minima de la care se acorda aceasta suma? Ce parere aveti? Multumesc
PS:sper sa fi postat unde trebuia

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursele pentru studenti se acorda conform HG 558/1998.
Pentru bursa de ajutor social criterii sunt cele prevazute in Anexa 2 la acest act normativ, citez:
"8. Bursele de ajutor social se acordă:
  a) studenţilor integralisti din instituţiile de învăţământ superior de stat, cărora li se aplică prevederile art. 10 lit. r) din Legea nr. 42/1990, republicată, în baza certificatului eliberat de Comisia pentru aplicarea Legii nr. 42/1990, care atesta calitatea lor ori a unuia dintre părinţi de "Luptători pentru Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989" sau de "Erou-martir" - cu una dintre menţiunile: rănit, reţinut, rănit şi reţinut, remarcat prin fapte deosebite, însoţit de brevet semnat de Preşedintele României;
  b) studenţilor orfani, celor proveniţi din casele de copii sau plasament familial, care nu realizează venituri;
  c) studenţilor bolnavi TBC care se afla în evidenta unităţilor medicale, celor care suferă de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbtie grave, insuficienta renala cronica, astm bronsic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatita cronica, glaucom, miopie grava, boli imunologice, cei infestati cu virusul HIV sau bolnavi de SIDA, spondilita anchilozanta sau reumatism articular;
  d) studenţilor a căror familie nu realizează pe ultimele 3 luni un venit lunar net mediu pe membru de familie mai mare decât salariul minim pe economie.
  Senatele universitare pot acorda şi alte burse sociale, conform criteriilor şi regulamentelor proprii.
  9. Bursa de ajutor social se poate acorda şi ocazional, în cuantumuri cel puţin egale cu bursa minima, stabilite de senatul universitatii, indiferent dacă studentul mai beneficiază de alta categorie de bursa, astfel:
  a) bursa de ajutor social ocazional pentru îmbrăcăminte, care se poate acorda studenţilor orfani, studenţilor defavorizati din punct de vedere social, studenţilor proveniţi din casele de copii, studenţilor proveniţi din plasament familial sau din încredinţare, a căror familie nu realizează pe ultimele 3 luni un venit lunar net mediu pe membru de familie mai mare decât 75% din salariul minim pe economie.
  Aceasta categorie de bursa de ajutor social ocazional se poate acorda aceluiaşi student de doua ori în decursul unui an universitar;
  b) bursa de ajutor social ocazional de maternitate, care se acordă studentei sau studentului a cărui sotie nu realizează alte venituri decât bursele, consta într-o bursa pentru naştere şi lehuzie şi o bursa pentru procurarea imbracamintei copilului nou-născut;
  c) bursa de ajutor social ocazional în caz de deces se poate acorda pentru decesul unui membru al familiei studentului(ei) (soţ, sotie, copil) sau în caz de deces al studentului(ei), necasatorit(a) sau căsătorit(a), cu sotie/soţ care nu realizează venituri. Suma care se atribuie în caz de deces este stabilită de către biroul senatului universitatii."
In prezent salariul minim pe economie este de 900 lei.

| gicahagi a răspuns:

Care ar fi actele pentru cea de studiu? Am inteles de la cineva ca nu trebuie sa imi fac griji ca ma anunta ei si ca nu trebuie decat un extras de la banca...e adevarat?
PS:facultatea e usamv Bucuresti
va rog sa ma scuzati ca am scris asa mult, dar am vrut sa explic problema pe indelete,!

| gicahagi a răspuns:

Ok eu ma incadrez la punctul asta
d) studenţilor a căror familie nu realizează pe ultimele 3 luni un venit lunar net mediu pe membru de familie mai mare decât salariul minim pe economie.", tinand cant ca salariul minim e de 900 si pe membru de familie...adica fiecare trebuie sa aiba 900 ron nu ca sa nu depaseasca ca nu inteleg! noi suntem 3 membrii in familie cu venit de 1600-1700 maxim deci impartit la trei vine 600 ron maxim.deci nu depasesc! e ok asa?