| anonim_4396 a întrebat:

pe 1 octombrie incepe facultatea, iar eu nu stiu ce bursa pot sa iau(daca iau vreuna).Am sunat la secretariatul facultatii, dar doamna de la celalat fir mi-a raspuns sec ca ea nu stie despre burse, ca inca nu se stie nimic, sa inceapa scoala, sa citesc regulamentul de pe site lor.l-am citit si din start am aflat ca nu pot lua bursa de performanta/merit decat in semestrul al doilea. ideea e ca mai sunt cele de studiu/ajutor social! Eu zic ca m-as incadra pentru cea de studiu ca am intrat in primii 5-6 pe facultate, iar despre cea sociala nu am inteles mare lucru care e suma minima de la care se acorda aceasta bursa? Ce parere aveti? Multumesc

PS:sper sa fi postat unde trebuia

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Parerea noastra nu are nicio relevanta in cazul tau. Exista un regulament de acordare a burselor, indiferent de ce crezi tu, sau eu, despre el.
In luna octombrie, sau la inceputul lui noiembrie, se va intruni, la facultatea ta, comisia de acordare a burselor si, daca te incadrezi in criteriile stabilite de respectiva facultate, spre sfarsitul lunii noiembrie vei afla daca iei bursa si in ce cuantum. Iar daca iei, iti va intra pe card bursa pe lunile octombrie si noiembrie.

| gicahagi a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Si alte acte mai trebuie? ca asta nu inteleg ce acte imi trebuie...

| Grimster a răspuns:

Din cate stiu eu bursa se acorda incepand cu semestrul al doilea pe baza mediei din primul semestru. Deci media de admitere nu are de-a face cu acordarea burselor. Asa se intampla la mine la facultate. Poate regulamentul difera de la o facultate la alta.

| gicahagi a răspuns:

Chiar nu mai sunt alti studenti pe aici? e necesar sa imi fac griji pentru acte sa un extras de cont e suficient?