| anasiatat66 a întrebat:

Pot sa patesc ceva daca am dat teapa pe net...de mi s-au virat bani pe niste produse care nu le-am trimis?
Am primit citatie sa ma prezint la politie...in alt oras ca si martor pentru inselaciune.
Daca nu merg, mi s-a scris....ca o sa primesc amenda intre 250 si 5000 lei.
E adevarat?
Ce mi se poate inttampla?
Am 18 ani...

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inteleg cum ai fost citat ca martor cand tu ai savarsit fapta.
Inselaciunea este infractiune, conform Codului penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Vorbeste cu persoana inselata, restituie suma primita si impacati-va si atunci nu vei mai avea dosar penal. Impacarea se poate consemna printr-o declaratie in fata unui notar public, data de persoana inselata si depui/trimiti aceasta declaratie la organul de politie.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu te prezinti ca martor, atunci ei putea fi amendata si se va putea emite si mandat de aducere (cu politia) impotriva ta, iar cu toate laolalta te poti alege cu cativa ani de "parnaie".

| darrio2007 a răspuns:

E clar, trebuie sa te prezinti la Politie. Nu exista dubii. Sa-mi dai adresa penitenciarului, sa-ti trimit pachet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Înșelăciunea e infractiune si se pedepseste cu inchisoarea. Daca deja esti chemat la politie inseamna ca s-a facut plangere pe numele tau

| anasiatat66 explică (pentru suntserios):

Doamna are dovada doar transferul banilor in cont....contul pe care am vorbit...s'a inchis, de nu cred ca a avut dovada. insa.
daca ma impac cu ea si i dau banii...ce mi i-a trimis.pot scapa? sa ma impac..si sa nu mai patesc nimic

| anasiatat66 explică (pentru suntserios):

Daca ma impac cu persoana sa-i dau banii pot scapa?
e neaparat sa merg la politie... unde m'a chemat.
daca iau legatura cu doamna...si...sa rezolvam amiabil

| suntserios a răspuns (pentru anasiatat66):

Daca isi retrage plangere scapi

| sierra1 a răspuns:

Mă bucur pentru tine

| mihai69 a răspuns:

Chiar sper ca poliția să-și facă datoria și să primești ceea ce ți se cuvine: un dosar penal.

| Yurisa a răspuns (pentru mihai69):

Dosarul penal e apa de ploaie laughing sa speram ca nu doar dosar penal

| mihai69 a răspuns (pentru Yurisa):

Dosarul penal în general se finalizează cu o condamnare.

| Yurisa a răspuns (pentru mihai69):

De obicei, da

| Raducons a răspuns:

Ai facut o inselaciune si se pedepseste cu parnaia.Esti o sarlatana. Daca vrei bani munceste ceva nu fura.Tu cum te ai simti sa cumperi ceva si cand te duci acasa sa gasesti cutia plina cu hartii?

| GouDidodino a răspuns:

Proasta o fi doamna respectiva daca o accepta sa te ierte si sa renunte la plângere. Eu ți-aș cere o sumă considerabilă ca sa renunț, boule. Scursurile ca tine merita la puscarie

| florin926481f a răspuns:

Macar stai la racoare vara asta daca e, priveste partea buna ca si asa e prea cald afara

| Cduncfujndf a răspuns:

Du-te acolo, și rezolvă problema. Nu știu dacă persoana o să vrea să rezolve problema amiabil. Depinde ce produs trebuia să îi vinzi, poate chiar avea nevoie de el.
Sau depinde câți bani a costat produsul.
Eu una nu comanda de pe net, dar dacă ar fi să se întâmple așa ceva, m-aș duce la polițe decât dacă aș fii plătit cel puțin 30 de lei.
Nu e bine ce ai făcut, ar trebui să nu mai faci asta niciodată.

| anasiatat66 explică (pentru Cduncfujndf):

E vorba de suma de 100-150.i-am spus ca i vand ceva..insa nu i'am mai trimis nimic...si contul de pe care am vb a fost inchis..are dovada doar..ca mi -a transferat bani in cont

| Rosu_Cristian_2000 a răspuns:

Îți recomand sa te duci daca clienți fac plângere și au câștig de caută poți să faci și pușcărie

| PeggyRock a răspuns:

Dacă s-a făcut plângere pentru furt și s-au demarat acțiunile împotriva ta, nu-și mai poate retrage plângerea. Poate doar să nu mai aibă alte pretenții, doar să-și recupereze banii. Dar poliția va investiga mai departe și vei suporta consecințele.