| ParaDisulVERDExxl a întrebat:

pe 4 iunie 2014 am primit 1 an si 6 luni cu suspendare pentru conducere fara permis, alcool si nr provizorii expirate(stiu..am fost inconstient).de 2 ori m-au prins intr-o luna(nu ma injurati).eu de fapt vreau sa stiu cand pot da de permis sau daca pot da in Italia(aici locuiesc acum).pe langa suspendare am primit 3, 6 ani perioada de incercare.in dosar nu se specifica decat ca nu am niste drepturi(sa nu votez, sa nu fiu votat, sa nu detin funcii publice)atat.ma poate ajuta cineva cu un raspuns? multumesc anticipat. happy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.116. (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;"
Fata de aceasta prevedere te vei putea prezenta la testele teoretic si practic dupa data de 4 iunie 2015.
Poti sustine testele si in Italia dar numai daca stii legislatia rutiera italiana si dupa perioada stabilita de aceasta, eu nu cunosc legislatia rutiera italiana.

| SaveTheNature a răspuns:

Eu nu ti-as mai da voie sa folosesti permisul nicaieri in lume. Pur si simplu nu m, reriti sa detii asa ceva.

| ParaDisulVERDExxl explică (pentru SaveTheNature):

Tu nu mi-ai da, cum sa-mi dai.da eu ti-as da :*

| ParaDisulVERDExxl explică (pentru SaveTheNature):

Domnule/doamna,nu conteaza foarte mult parerea d-voastra in ceea ce priveste dreptul meu de a conduce.eu doar am pus o intrebare la care astept raspunsuri, nu pareri asa ca, n-aveti decat sa va duceti dracu happy

| ParaDisulVERDExxl explică (pentru SaveTheNature):

Nu prea sunt motive sa nu mai folosesc permis...era noapte ora 2 mergeam cu 30 km/h, nu sunt vitezoman plus ca la ora aia circulatie aproape 0. iar a 2-a oara am vrut sa-mi mut masina 20 de metri deoarece cu 2 ore inainte cineva imi furase capacele de la roti.asa ca nu am prezentat f mare pericol, cred.normal,am gresit, sunt idiot, dar nu cred ca pentru asta nu mai merit permis.