| BostanicaCristian a întrebat:

Salut TPU! Ma numesc Cristian si as vrea sa dau de permis! Problema este ca eu am un dosar penal pentru conducere fara permis in Craiova, unde locuiesc acum{inainte locuiam in Focsani, acolo m-am nascut si am stat 17 ani}m-am judecat si am primit 2 ani de supraveghere si 1 an a trecut, mai am 1 an de asteptat in acest dosar! Alta problema e ca eu am mai facut o fapta prin 2017 fiind minor, tot conducere fara permis, asta fiind in {Focsani}Vrancea! Se face vreo legatura intre ele cand dau de permis? Din cate am vazut eu cand am incercat sa dau de permis astazi pe cazier imi scria doar cazul de la Craiova, nu si din Vrancea. Ma puteti ajuta putin va rog?

Răspuns Câştigător
| nevermatch a răspuns:

Bună, dacă nu ți-a fost aplicată nicio pedeapsă complementară (eu apreciez că nu se poate aplica o astfel de pedeapsă complementară oricum) poți da la 6 luni de când ai executat pedeapsa ce ți-a fost aplicată.
Măsurile educative(cele pentru faptele penale săvârșite ca minor) nu atrag nici ele incapacități, decăderi, interdicții.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este scris in hotararea instantei ca nu ai voie sa mai conduci o perioada? Normal ca se face legatura! Primul lucru este sa duci cazierul si cand ti-l vede e gata. Trebuie sa revezi hotararea instantei!

| BostanicaCristian explică (pentru Salontanul):

Pai am dus cazierul si scria doar ce am facut la Craiova, si in hotararea instantei nu scrie nimic de condus!

| Salontanul a răspuns (pentru BostanicaCristian):

Atunci, succes!