| Alfred0703 a întrebat:

Pentru a putea lua permisul categoria A, trebuie sa am 24 de ani. Am citit ca pot lua aceasta categorie si la 20 de ani daca detin categoria A2 timp de 2 ani. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, conform OUG 195/2002, rep. in 200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"