| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pentru recuperarea talonului este nevoie neaparat de proprietarul autovehiculului? Sau se poate face o imputernicire sau o adeverinta ceva pentru a nu se mai deplasa proprietarul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei ca altcineva sa-ti ridice certificatul de inmatriculare va trebui sa-i dai o procura speciala, autentificata de un notar public, prin care il imputernicesti sa ti-l ridice. La notar va trebui sa stii si datele personale ale respectivului, respectiv cele din actul de identitate.

| mi25 a răspuns:

De regula, notarul cere o copie dupa buletin sau CI. Daca intalnesti pe unul mai scortos, iti cere si prezenta imputernicitului. Atunci mergi la altul.

| goguPatent a răspuns:

Se poate face impurternicire la notar, altfel e nevoie de proprietar.