| AlinaMarya a întrebat:

Luni vreau sa plec cu mama in Austria la tata..pentru o saptamana. Dar problema este ca e nevoie de imputernicire...este neaparat nevoie si de semnatura lui tata sau poate sa semneze bunicul? Dau funda. >big grin

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Acordul ambilor părinți e necesar iar pentru a semna bunicul tău, are nevoie de împuternicire de la tatăl tău.
Deci, oricum e nevoie de împuternicirea tatălui tău.

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca esti minora, e nevoia de semnatura ambilor parinti, la notar. Poate fi de acord numai mama, daca sunt despartiti legal, in nici un caz altcineva care nu face dovada ca e tutorele tau legal.

| raluk27 a răspuns:

Ai dat funda degeaba! Tatal tau trebuie sa dea o DECLARATIE (nu imputernicire, ca asta e pentru obiecte. Si cred ca nu te consideri un lucru, ci o fiinta) prin care isi exprima acordul ca tu sa calatoresti in Austria insotita de mama ta. Tu esti fata lui tata. Bunicu' nu are nicio treaba. Zi-i tatalui tau sa mearga la Ambasada Romaniei sau la Consulat, sa faca declaratia acolo si sa ti-o trimita.
PS: imputernicirea se da cand x il imputerniceste pe y sa faca ceva pentru el, in interesul lui. De exemplu, sa ridice o suma de bani, sa ridice o diploma, sa faca cutare.

| AlinaMarya explică (pentru raluk27):

Si de exemplu daca tata se duce sambata sa faca declaratia...cam in cat timp ar ajunge? Pentru ca luni vine un om si mergem cu el. Tata a zis ca dureaza cam o saptamana.

| raluk27 a răspuns (pentru AlinaMarya):

Pai depinde cu ce o trimite, de curier, posta. Sincera sa fiu nu stiu exact cum e procedura de trimitere. Ar trebui sa fie un exemplar in original, pentru ca trebuie prezentat la vama. Plus ca mama ta va avea nevoie de cazier