| Geani645 a întrebat:

Salut! Pentru schimbarea buletinului trebuie să merg anaf?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce treaba ai cu ANAF?
La circumscriptia financiară se plateste acea taxa de 7 lei pentru schimbarea buletinului.
Mergi la Evidenta Populatiei din orasul tau, cu actele necesare si chitanta pentru plata sumei de 7 lei.

| darrio2007 a răspuns:

Si cu un adult pentru a te lua in spatiu. Daca nu esti tu proprietarul.

| Violleta2022 a răspuns:

Schimbarea buletinul se face la Politie, nu la anaf!
Mergi la biroul de EVIDENTA a POPULATIEI din cadrul Politiei!

La ANAF se merge cand ai de platit impozite, amenzi si datorii, neavand nici in clin sau mancea cu eliberarea de buletine sau pasapoarte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, ce treabă are ANAF?

| Geani645 explică (pentru suntserios):

Mi au zis câteva persoane.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Geani645):

Probabil au înțeles greșit sau au vrut să te bage in eroare

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu.Mergi acolo unde ti-ai facut initial buletinul.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu nu! N-ai treabă cu ANAF-ul
Trebuie sa mergi la SPCLEP-ul sau evidenta populației din zona ta.Esti major sau minor?

| Geani645 explică (pentru Hyperion7):

Sunt major.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Geani645):

Deci,dacă ești major, te poți duce și cu un părinte, însă e opțional și va trebui sa ai următoarele acte la tine
https://buletiniasi.ro/acte-necesare/primul-act-identitate-18-ani
Nu contează ca e pentru Iași, cam așa ar trebui sa fie peste tot.
Primul document îl iei de la ei
Cu celelalte 2 te descurci.
Al patrulea va trebui sa te duci cu un părinte să te ia în spațiu, asta daca stai cu ei sau proprietarul in caz că stai in chirie
Daca stai la tara vei avea nevoie și de o adeverință din registrul agricol(asta daca stai cu părinții tăi la tara)
Chitanța o plătești in instituție
Iar ultimul document...nu știu, n-am mai auzit de elsad
Oricum, sper sa te ajute!