| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni, eu as dori sa ma inscriu la doua facultati, asa de siguranta, cum fac cu diploma de bacalaureat, ca ambele cer diploma originala, la una se intra pe baza de dosar. Sunt intr-o mare dilema deoarece nu stiu ce sa fac, daca ma duc si imi depun dosarul la una(inclusiv diploma de bac), la cealalta cum ma mai inscriu? Scot diploma si o duc la cealalta? Help pls!

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu o copie simpla ( fara a fi legalizata) a diplomei de bac te poti inscrie la orisicate concursuri de admitere doresti!
Numai in cazul in care vei fi admis si in vederea confirmarii locului ocupat, ti se va cere sa depui diploma de bac in original--- obligatia este cu precadere pentru cei care reusesc pe locurile bugetate iar cei care reusesc pe locurile cu taxa au obligatia ca, la confirmare, sa plateasca prima rata a taxei de scolarizare.

In cazul in care vei fi admis, spre exemplu, la doua facultati(una la buget si una cu taxa) si vei dori sa studiezi la amandoua, in vederea confirmarii locului ocupat vei proceda astfel:
1. depui originalul diplomei la cea care ai fost admis pe locuri bugetate si vei solicita acesteia sa-ti elibereze o adeverinta care sa confirme faptul ca originalul se afla depus la facultatea respectiva. Adeverinta si copia simpla a diplomei le vei depune ulterior la a doua facultate, cea cu taxa caci, de regula, facultatile cer pentru confirmarea locului ocupat la taxa achitarea primei rate a taxei de scolarizare.

p.s. Este bine sa pastrezi in casa, spre a fi folosite la nevoie, 1-2 copii legalizate ale diplomei de bac ( o eventuala angajare pe parcursul studiilor universitare ).

| Violleta2022 a răspuns:

Se cere diploma de bacalaureat in original, tocmai pentru a se evita inscrierea unui elev la mai multe facultati deodata, ca sa nu se completeze locurile fictiv si sa nu mai ramana locuri pentru cei care au dreptul si vor sa se inscrie.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pai asta inseamna ca nu pot sa ma inscriu la alta facultate

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inscrii doar la 1 singuar facultate, ce-i greu de inteles?! Asa cum este si nromal, ca oricum nu poti merge la doua in acelais timp si nici nu poti bloca un loc, doar pentru a te simtii tu bine.

| Mayar a răspuns:

Faci copie leigalizata. Asa am facut eu, colegii, prietenii mei, toti pe care ii cunosc. Mergi la notar sa iti faca copie legalizata dupa diploma de buletin si dupa foaia aia ce contine notele din liceu sau asa ceva, nu mai tin minte bine acum, foaia matricola parca se numea. Noh, si dupa aia iti trebuie copie legalizata.

Abia dupa ce ai fost acceptata la o facultate, mergi si depui diploma in original. Nu esti nici prima nici ultima care face asa cevawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In caz ca nu intru la o facultate sa intru macar la alta