| luovi13 a întrebat:

Salut! Recent am avut o intamplare interesanta in trafic. Conducand linistit, o dacia alba mi-a taiat calea si s-a oprit la un semafor de culoare rosie in fata mea. Aparent era un domn politist la vreo 25 de ani "sub acoperire". S-a dat jos din masina, si a inceput sa se indrepte spre vehiculul meu. Nu m-am panicat si am reactionat normal deoarece eram sigur ca nu facusem nimic gresit in acea situatie. Se opreste in geamul meu, il dau jos, reduc volumul muzicii din masina si aud pe un ton FOARTE suparat si amenintator "Buna ziua! Te rog sa iti dai jos geamu' si sa te uiti daca vezi ceva prin el..." Eu stiind ca masina are folie abia apucasem sa spun "ok" ca mi-a si raspuns cu "Data viitoare cand te prind iti iau talonul" si a plecat brusc. Am inteles problema si am condus catre casa. Tin sa mentionez ca masina era a unui prieten si eram constient ca are o folie (de intensitate destul de mica, nu sunt sigur ce procentaj dar as spune ca ar avea o transparenta de 70%) pe geamurile laterale-fata (nu si pe parbriz) si ca nu ar avea voie sa circule asa. Acum, intrebarea este, de ce a reactionat atat de exagerat politistul? Poate o fi avut o zi grea la munca? Dupa intampolarea asta m-am simtit putin ciudat, ce era sa fac? Nu s-a prezentat, nu mi-a cerut actele, si nici sa vorbesc nu am apucat ca a intrat inapoi in masina lui si a plecat.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exagerat?
Eu zic ca ai scapat chiar usor avand in vedere ca nu ti a aplicat nicio sanctiune.

Daca omul era in uniforma e irelevant de unde a aparut, dar da trebuia sa se prezinte daca iti aplica o sanctiune

| siriusblack98 a răspuns:

El nu a procedat corect din punct de vedere legal ( cine intreaba cu ce a gresit, daca aveti permis va rog sa il aruncati in foc ) probabil nici nu era macar in timpul programului si a mers la intimidare. Dar asa e pe la noi, politistii au comportament de interlopi. In ce priveste masina amicului tau, daca folia respectiva nu este omologata RAR pe masina, atunci trebuie data jos.