| PavelNistor a întrebat:

Salut, recent am început sa fac 150-200 euro in corupți lunar prin facerea de design online am 16 ani trebuie sa plătesc vreo taxa de venit? Scot bani prin coinbase iar acel cont este pe numele părintelui muktumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca acel cont este pe numele parintelui acesta trebuie sa raporteze venitul la ANAF si sa plateasca impozitul pe venit.

| PavelNistor explică (pentru Ioandelasal):

Cât la % se plătește?

| goguPatent a răspuns (pentru PavelNistor):

10 % impozit pe venit.

PLUS

daca pe parcursul anului incasezi mai mult de 12 salarii minime atunci inca 35% cas +cass din 12*salariu minim.
de la anul daca pe parcursul incasezi mai mult de 24 salarii minime atunci inca 35% cas+cass din 24*salariu minim.

| Ioandelasal a răspuns (pentru PavelNistor):

Impozitul pe venit este de 10%.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă acei bani sunt încasați pe numele părintelui, obligațiile fiscale îi revin lui.