| AsaOfficial a întrebat:

Salut,recent am vandut o placa de baza unui tip pe olx.Am trimis placa de baza perfect functionala, am discutat cu acesta inainte o sa o trimit in tara prin fan courier, spunandu-i ca ii pot oferi teste prin care pot dovedi ca placa de baza este perfect functionala.Acesta nu a dorit nimic, iar placa de baza a ajuns functionala, doar ca porturile usb nu functioneaza, nu stiu exact ce s-a intamplat, se stie foarte bine cum cum sunt serviciile de curierat din tara noastra. Am incercat sa-i explic tipului caci am trimis placa de baza frunctionala (am poze cum functiona)dar respectivul sustine ca i-am dat placa de baza stricata si va face plangere pentru inselatorie si o sa trebuiasca sa raspund penal. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Degeaba va face plângere penală, căci este o cauză civilă. Apoi va trebui să aducă dovezi și nu are cum. Așa că întrerupe dialogul cu el.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai trimis placa infasurata in polistiren si pusa intr-o cutie groasa, asa cum cer standardele de asigurare pentru transportul acestor piese atat de fragile, atunci nu-i vina curierului, ci a celui care a trimis pachetul, ca nu a ambalat piesa cum trebuia.

| Violleta2022 a răspuns:

In caz de te da in judecata sau se fac investigatii, curierul care a venit sa-l ia de al tine, poate confirma cum era impachetat si izolat acea piesa delicata.

| AsaOfficial explică (pentru Violleta2022):

Placa de baza a fost trimisa in cutia ei, exact cum a fost impachetata de noua.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să îl blochezi peste tot.

ATENTIE

- eu am cumpărat un calculator mai scump care mergea cand l-am luat din casa de la vanzator la 5 statii de mine, el sta la Obor si eu pe la Baba Novac

- am ajuns acasă am pus calculatorul la monitor si a pornit frumos

ATENTIE - Windows 10 si-a facut actualizari, inclusiv pentru - BIOSUL PLĂCII DE BAZĂ

- am dat restart și - SA BELIT BIOSUL PLĂCII DE BAZA - după ce s-a actualizat

- mi-a fost RUȘINE să îi spun și nevestei că calculatorul nu mai merge si e ca și TERMINAT

Ce am facut - am pus un laptop pe calculator și l-am conectat la monitor și nevasta crede că merge calculatorul.

Să îl sun pe vânzător să îi spun că m-a ținut calculatorul 1 oră?

Omul mi-a dat calculatorul mergând și EU l-am oprit din buton la el acasă înainte să scoată cablurile și să plec cu calculatorul de la el.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Nimic. Nu se intampla nimic. La cate tepe se dau in lumea asta, pana raspunzi tu penal sau i se raspunde la cerere pentru o prostie de genul se topeste placa de baza si dispare laughing Nu sunt legile chiar asa, gata il credem pe asta p ala il bagam la puscarie