| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Salut, am luat sala marți din prima cu 25 de puncte și pe la sfârșitul lui aprilie sunt programata pentru traseu. Ce sfaturi îmi dați? Petru cei care ați mai dat? Eu ca să fiu sigura și bine pregătită as vrea sa-mi cumpăr 12 ședințe, nu neapărat pentru faptul ca eu conduc prost, mai am de învățat, doar ca vreau sa fiu sigura pe mine și bine pregătită. Am observat cu cât conduci mai mult cu atât te antrenezi mai bine, mie îmi și place sa conduc îmi doresc mult sa iau permisul. De fiecare data m-am la orele de condus din plăcere și instructorul este calm cu mine și mulți foști elevi de-ai lui au promovat chiar și din prima asa ca ma pot baza ca am și un instructor bun care ma pregătește bine. Voi ce sfaturi îmi dați pentru traseu?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, felicitari pentru sala!
Apoi, sustin ideea ta excelenta, sa mai iei niste ore de soferie, (daca iti poti permite) fiindca te vor ajuta foarte mult sa capeti experienta si evident, sa iei traseul.
Succes la examen!

PS nu te mai descuraja cu ce a patit frank51 sau sora-sa, ca nu se intampla tuturor sa fie incapabili sa ia un asemenea examen. Am luat sala si traseul din prima si sofez de peste 30 de ani, fara nici o problema! Focus pe sofat si ia cate ore doresti, ca sa te simti tu increzator in tine.

| sierra1 a răspuns:

"pentru traseu. Ce sfaturi îmi dați? "

fă ore de conducere până simți că stăpânești volanul (despre asta il mai intrebi și pe instructor)

| Frank51 a răspuns:

Stai chill, totul va fi bine. Încerci să te concentrezi și în caz că nu iese mai dai o dată. Stai pe ideea că oricum vei lua într-un final, și încerci să fie cât mai devreme happy

Așa că o povestioară, sora mea când a dat traseul într-o rampă i-a murit motorul de 4 ori, și tot a luat în ziua respectivă happy

| Emma30555 a răspuns:

Nu te grăbi, știu pe cineva care a picat din acest motiv. Nu trebuie să impresionezi, trebuie să conduci că un șofer începător si sa nu faci greseli.

| Wordofthat999999 explică (pentru Emma30555):

Dar cum s-a grăbit ce greșeli a făcut?

| Emma30555 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Intr un sens giratoriu a bagat viteza, nu mi aduc bine aminte detaliile dar ceva de genul

| mi25 a răspuns:

Nu ar fi rau sa iei vreo trei ore de conducere pe care sa le faci in saptamana de dinainte de examen. Asta din 2 motive:
1. Daca nu conduci o perioada de timp, iti trebuie sa iti revi din "amorteala".
2. Intre timp in localitate pot avea loc restrictii de circulatie pe anumite strazi, de care nu ai cum sa stii.

| Bloock a răspuns:

Stiu ca nu vei putea face exact asta, dar încearcă pe cât posibil sa îți tii emoțiile sub control, și sa fii foarte atenta la indicatoare si participanții din trafic.
Eu am dat traseul pe 20ianuarie(prima data) și l-am luat cu 17puncte.
Mici sfaturi, nu uita de SOC (scaun oglinzi centura) când intri în mașină, când sunt locuri cu vizibilitate slaba misca te de pe scaun în fata/stanga/dreapta sa vadă ca ești atenta și implicata, chiar dacă va părea ca nu te vede polițistul, o face. Dacă observi ca scrie ceva pe foaie nu te speria, nu înseamnă neapărat penalizare și nu fa prostia sa stai cu ochii în foaia lui. Dacă ai probleme mari cu emoțiile ia înainte de traseu cu 1h 30min o pastiluta de calmare pe baza de plante, și nu uita, o rugăciune din suflet ajuta happyTotul o sa fie bine, mult succes iti urez

| itachi23 a răspuns:

încearcă sa te concentrezi și sa fii pozitiva, nu uita sa semnalizezi și chestiile astea de baza si o sa fie bine mai ales dacă mai face câteva ore de condus, 12 ore mi se par cam mult, ajung vreo 3-4, dar acum faci cum crezi