| IonLucaGabriel a întrebat:

Salut! Se poate ca un minor să iasă din țară fără acordul acestuia? Am un caz personal in care un anumit membru al familiei mele nu dorește să se mute în alta țară, dar părinții acestuia îl obligă să plece. Realizez că e nasoala treaba cu obligatul, dar vreau să știu dacă acesta poate ieși din țară fără acordul său. Dacă s-ar putea sa îmi dați și un exemplu printr-o lege sau ceva chiar v-aș mulțumi.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta are minorul si daca parintii lui domiciliaza sau au macar resedinta in strainatate.
Spune aceste detalii si o sa revin cu un raspuns concret.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cere nimeni niciun acord al unui minor pentru asa ceva