| HHTR a întrebat:

Salut, stau cu chirie de 10 ani la o doamna de 80 de ani, ea nu sta cu mine sta in alta parte, nu am făcut niciun contract sau alt document care sa ateste ca stau cu chirie. In toți anii ăștia am investit bani prețioși in casa și in teren, am plătit impozitul anual la timp la fel și facturile utilităților. Am toate chitanțele de când am inceput sa stau cu chirie, tot ce tine de impozit și de utilități.
Vreau sa știu dacă se poate sa devin co-proprietar sau proprietar stand de 10 ani in acel loc și plătind toate taxele necesare sau dacă ar putea fi alta metoda prin care sa pot deveni proprietar acolo!?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti deveni proprietar in mod legal, tu ai doar calitatea de chirias si in aceasta calitate ai platit tot ce-ai enumerat in intrebare.

Bula
| Bula a răspuns:

Cheltuielile efectuate de tine sunt datoria ta, in calitate de locatar si nu pot fi asimilate unor rate din tranzactie de schimbare al proprietatii.

(Co) proprietar poti deveni doar pe baza unui contract autentic facut la notar, de vanzare-cumparare /donatie /intretinere viagera.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Devii proprietar daca vei cumpara casa... sau daca ti o doneaza ea. Altfel nicio posibilitate. Ar fi si culmea si devina casa ta doar ca ai fost chirias acolo

| Sn4k3 a răspuns:

Dupa logica ta, daca-ti imprumut masina si tu schimbi cateva piese ar putea sa devina a ta. Misto.

| xerxes1 a răspuns:

Cea mai rapida metoda este sa o iei de sotie pe doamna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proprietar?rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Contract de chirie inregistrat la ANAF exista? Actele sunt in ordine? Ai mutatie?
Legal ai doar calitatea de chirias. Doar daca exista acte. Daca ati mers pe "mica intelegere" locuiesti acolo ilegal.

| Panteraa a răspuns:

Pai aproape orice persoana care sta in chirie e datoare sa plateasca utilitatile cu exceptia celor care au un contract in care e specificat ca toate facturile sunt suportate de proprietar. E imposibil sa devii proprietar doar pentru ca ai platit facturile si ai facut imbunatatiri la casa, la urma urmei le-ai facut pentru bunastarea ta. In cel mai fericit caz poti sa ii soliciti proprietarei sa iti acopere o parte din cheltuielile pe care le-ai facut cu casa, dar cum nu exista un contract proprietarul poate nici sa nu recunoasca sederea ta acolo. O seara frumoasa!

| Rotazi a răspuns:

Nu. Nu poti deveni (co)proprietar doar pentru ca te-ai achitat de niste obligatii. Utilitatile, sunt obligatia ta. Tu ai consumat apa, curent electric, caldura, ai folosit canalizarea, etc, nu proprietara. Chiria, ai platit-o pentru dreptul de a folosi locuinta. Ce ai investit? Esti obligat(a) sa intretii locuinta asa cum ai primit-o. Iar daca ai facut niste imbunatatiri, le-ai facut pentru confortul tau.
Chiar daca aveai contract, tot nu puteai deveni (co)proprietar.

| Rotazi a răspuns (pentru Rotazi):

Apropo! Sa nu-ti treaca prin minte sa-i faci pagube. Vei plati mult mai mult decat te-ar costa o noua locuinta.