| Robotzzzi a întrebat:

Salut.Stau la bloc la etajul 2 si in fiecare zi ascult muzica nu foarte tare si vecini care stau sub mine imi bat in perete foarte tare cand ascult muzica. Deja m-am saturat imi bat mereu in perete foarte tare si imi provoaca niste sperieturi.Ce pot face in privinta asta?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face un lucru simplu: sa folosesti castile si atunci vei putea asculta muzica cat de tare vrei si vecinii nu o sa aiba nimic cu tine. Si sa le multumesti ca nu te-au reclamat la politie, sa te amendeze pentru conturbarea linistii.

| Robotzzzi explică (pentru Ioandelasal):

Conturbarea linistii nu este pentru ca prorgamul de liniste e de la 22 la ora 6 dimineata nu ziua. Ziua faci ce vrei happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robotzzzi):

Nu este adevarat. Sunt 3 contraventii privind linistea publica, prevazute de L.61/1991, din care doua te privesc, citez:
"25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai auzit de casti? E o inventie super interesanta. Si eu aveam un vecin ca tine. Super enervant era

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da muzica suficient de tare cit sa nu auzi cum bat. In alta ordine de idei, in functie de cit de prost e facut blocul, sa stii ca basul se aude mult mai tare prin vecini decat la tine. Legal vorbind, cu siguranta te afli in parametrii normali ai galagiei, dar poti sa faci rost de un decibelmetru de curiozitate. Cel mai frumos ar fi sa discuti cu aia, eventual sa dai muzica inspre maxim de vreo doua ori ca sa isi dea si ei seama ce inseamna tare. Plus de asta, daca asculti la ore decente, pot sa ti-o s*&a.

Răspuns utilizator avertizat