| Alexfiru10 a întrebat:

Salut,știe cineva cand se va da bursa de studiu și cați bani se dau?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de fiecare scoala in parte, asa ca intereseaza-te la scoala ta, atat cu privire la cuantumul bursi, cat si perioada de plata.
In orice caz exista stabilita o bursa minima dar aceasta poate fi mai mare in functie de ce hotaraste Consiliul local.
Conform cu HG nr.1.094/2021, pentru aprobarea cuantumului minim al burselor de performanţă, de merit, de studiu şi de ajutor social pentru elevii din învăţământul preuniversitar de stat, cu frecvenţă, care se acordă în anul şcolar 2021-2022, citez:
„ARTICOL UNIC
(1)Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, în semestrul I al anului şcolar 2021-2022, cuantumul minim al burselor de performanţă, de merit, de studiu şi de ajutor social, de care pot beneficia elevii din învăţământul preuniversitar de stat, cu frecvenţă, este de 100 lei.
(2)Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, în semestrul II al anului şcolar 2021-2022, cuantumul minim al burselor de performanţă, de merit, de studiu şi de ajutor social, de care pot beneficia elevii din învăţământul preuniversitar de stat, cu frecvenţă, este de:
a) 500 lei, pentru bursa de performanţă;
b) 200 lei, pentru bursa de merit;
c) 150 lei, pentru bursa de studiu;
d) 200 lei, pentru bursa de ajutor social.
(3)Bursele se asigură din bugetele locale ale unităţilor administrativ-teritoriale de care aparţin unităţile de învăţământ preuniversitar şi din sume defalcate din taxa pe valoare adăugată, aprobate anual prin legea bugetului de stat cu această destinaţie.
(4)Autorităţile deliberative ale administraţiei publice locale pot stabili un cuantum mai mare al burselor, cu încadrare în sumele aprobate cu această destinaţie în bugetele locale ale unităţilor/subdiviziunilor administrativ-teritoriale."