| Bikerul a întrebat:

Salut,stie cineva cu ce trebuie sa fie dotat un motocross pentru a circula pe orice fel de drum public? Motocross-ul meu nu are faruri,semnalizari,claxon,stop-uri, numar de inmatriculare.Am nevoie de toate cele enumerate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai nevoie, in caz contrar vei savarsi o infractiune si mai multe contraventii.
Conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Lipsa celorlalte lucruri enumerate de tine constituie contraventie.
De asemenea trebuie ca motocicleta sa aiba ITP valabil iar tu sa ai permis de conducere de categorie corespunzatoare si o asigurare RCA.

1 răspuns: