| Flacără0000 a întrebat:

Salut, sunt chemat in instanță pe 22 luna aceasta, pentru un dosar penal, pot parasi tara daca sunt suspect intr-un dosar penal?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu esti in arest preventiv, in arest la domiciliu si nici n-ai interdictie de parasire a tarii poti pleca.
Am vazut ca esti judecat pentru inselaciune. Daca esti vinovat te puteai impaca cu cel/cei inselat/inselati.
Daca te impaci nu mai esti judecat si condamnat, avand in vedere ca impacarea inlatura raspunderea penala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu ai interdictie... drum bun!

| darrio2007 a răspuns:

Cum de te-ai gandit sa pleci din tara tocmai acum? Vrei sa scapi de raspundere?
Poti, daca nu ai interdictie. Dar eu zic sa iti asumi consecintele.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa parasesti tara, daca esti suspect in ceva ilegal, fiindca te pot urmari cu interpolul si de oriunde ai fii, esti prins si trimis inapoi in tara, direct in puscarie.

| dullcat a răspuns:

Dosar penal pentru ce?

| Flacără0000 explică (pentru dullcat):

Supect la codul penal 244 alin 1 si 2

| Holiday a răspuns:

Daca nu ai interdictie de a parasi tara, data de un judecator, poti pleca oriunde, oricand.

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde de gravitatea faptei, daca se poate judeca in lipsa, nu, nu e necesar sau cel puțin n-ar trebui.

| Holiday a răspuns (pentru Hyperion7):

"...daca se poate judeca in lipsa..."

Orice se poate judeca "in lipsa". Nu are legatura plecatul din tara cu asta.
De fapt, singurul caz in care nu poate parasi tara e daca exista o hotarare judecatoreasca in sensul asta.

| Flacără0000 explică (pentru Hyperion7):

Art 244 alin 1 si 2

| Vasilake a răspuns (pentru Flacără0000):

Art. 244. -
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.

De ce nu te impaci cu ala?

(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.