| D3X73R a întrebat:

Salut
Sunt in clasa a 11-a, am intrat intr-un partid, încă nu am adeziune. Vreau sa stiu daca la academia de politie sau școala de agenti ai voie sa aparti unui partid sau nu.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu ai voie! Articolul 10, aliniatul (3) din Legea nr. 360/2002- Statutul politistului spune :
"Candidaţii care au promovat concursul de admitere în instituţiile de învăţământ ale Ministerului de Interne, precum şi persoanele care urmează să fie încadrate direct în poliţie nu trebuie să aibă calitatea de membru al vreunui partid politic sau organizaţii cu caracter politic. "(http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=36345 )

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cate stiu eu nu ai voie sa faci parte din niciun partid