| nimendrum21 a întrebat:

Sunt in strainatate si vreau sa reziliez in contract RCS. Mi-au zis ca e ok sa le trimit o cerere si o copie de buletin prin posta. Contractul se incheie la sfarsitul lunii. Prietena mea care Inca mai sta acolo unde am facut contractul mi-a zis sa scrii pe cerere ca acolo nu se mai folosesc serviciile dar ea a folosit netul si l-a platit. Credeti ca e ok? De asemenea vrea sa se dea drept mine la tel. cand suna pentru. confirmarea rezilierii. Ce se poate intampla daca afla ca nu sunt eu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana la reziliere poti folosi serviciile si le platesti.
De asemenea poate primi confirmarea rezilierii si pentru aceasta nu trebuie sa se prezinte cu o identitate falsa.

| alessia5158 a răspuns:

Mult mai eficient si sigur(mai sigur decat optiunea rezilierii prin posta!) este sa-ti imputernicesti, prin procura notariala, prietena sa se ocupe de formalitatile incetarii contractului la expirarea duratei initiale.Procura notariala se intocmeste la orice ambasada/consulat al Romaniei din tara in care te afli. Avand aceasta procura,prietena poate semna in numele tau cererea, poate achita sumele restante, poate preda (daca este cazul )echipamentele primite in custodie, poate primi confirmarea incetarii contractului.

P.S. La depunerea cererii de reziliere, prietena sa ceara o copie cu numarul de inregistrare al cererii depuse (ca masura de siguranta!). Vezi, in link, cum se face incetarea contractului prin reziliere de catre abonat:https://www.rcs-rds.ro/......ctului.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa reziliezi un contract trebuie sa te duci personal.Nu stiu ce ai vorbit la telefon cu RCS dar fiecare retea tine de clienti cu dintii.Trebuie sa faci un zbor pana acasa si sa reziliezi tu contractul face to face.Mai ales ca sunt ceva probleme cum ca prietena ta a folosit internetul si vrea sa se dea drept tu la telefon, nu este normal.O sa ai surprize apoi. Mergi tu si rezolva cu mana si cu ochii tai. Au fost cazuri in care si dupa reziliere s-au emis facturi.Si apoi este mai mare problema.