| racc a întrebat:

Sunt incepator si am permisul suspendat pentru 60 de zile.Trebuie sa ma duc sa dau examen sa il iau inapoi?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa mergi, conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier (OUG 195/2002), citez:
"(3) Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie de către contravenient se efectueaza de către serviciul politiei rutiere care îl are în evidenta, în cazul în care sancţiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorata cu 30 de zile.
  (4) Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie consta în completarea unui test-grila, ce contine 15 intrebari din legislatia rutiera. Este declarata "promovata" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 intrebari.
  (5) Contravenientul este obligat sa sustina examenul de verificare a  cunoasterii regulilor de circulatie, în perioada executarii sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, în zilele stabilite, saptamanal, la nivelul serviciului politiei rutiere."

| Danzell a răspuns:

Dupa expirarea termenului, trebuie sa te duci sa dai un examen. in care sa raspunzi corect la 13 din 15 intrebari parca. daca nu sustii sau nu treci examenul suspendarea se prelungeste cu inca 30 de zile. trebuie sa il dai la sectia la care ai facut permisul. se poate da zilnic pe perioada suspendarii.

| Resurrection a răspuns:

Daca il ai suspendat, nu. Trebuie doar sa te duci la sectie sa il ridici