| Lamasanu a întrebat:

Daca cineva are Permisul suspendat pentru viteza 90 de zile, dar e incepator poate da acel examen ca sa il reduca la 30 de zile?
Cica a primit acasa un plic in care e obligat sa dea examenul asta oricum.
Lamuriti-ma va rog.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incepatorul nu beneficiaza de reducerea suspendarii, asa ca nu poate sustine testul.
Probabil ca dreptul de a conduce nu i-a fost suspendat doar pentru depasirea vitezei ci si pentru altele, avand in vedere prevederile OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 106^1
  (1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
  a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice;
  b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
  (2) Testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie se susţine, în mod obligatoriu, şi în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 90 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c), până la expirarea acesteia.
  (3) Perioadele de suspendare a exercitării dreptului de a conduce prevăzute la alin. (1) şi (2) se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie sau nu se prezintă pentru susţinerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare."

| Violleta2022 a răspuns:

Daca incepatorul acela are permisul suspendat pe 90 de zile, inseamna ca a facut ceva foarte grav: depasit viteza cu zeci de km peste cea legala, sau a baut la volan, lucru pentru care ar fi mai bine sa raman pieton, cele putin 90 de zile, ca sa invete sa-si potoleasca aceste instincte nesanatoase, care pot duce la omorarea cuiva sau sa-l puna dupa gratii.

Vad ca Ioandelasal ti-a dat legea si explicatiile legale, eu doar am facut un coment care te-ar putea ajuta sa intelegi situatia in care se afla cel in cauza, cu permisul suspendat.

| Lamasanu explică (pentru Violleta2022):

Mersi Jassmina laughing

| Lamasanu explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu de ce am pus emojiul acela

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poate da test pentru reducere