| Paulinovici a întrebat:

Sunt la liceu in clasa a IX-a. Am note bune, chiar foarte bune, intrebarea mea este legata de bursa, intrebare: Cand primesc bursa in semestrul 2, vin banii pe fiecare luna din semestrul 1? Sau cum functioneaza? Multumesc frumos.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cl. a IX-a bursa de merit se acorda doar incepand cu sem.II al anului scolar, in functie de rezultatele obtinute pe sem.I, conform HG nr.558/1998, citez:
"4. Elevii promovati pot primi burse de merit şi burse de studiu începând cu trimestrul al II-lea al clasei a IX-a (anul I), respectiv trimestrul I al claselor X-XII (XIII) şi din anii II-IV, conform criteriilor specifice stabilite anual de consiliile de administraţie ale inspectoratelor şcolare, în limita fondurilor repartizate."

| sierra1 a răspuns:

La ce fe de bursă te referi?

| Paulinovici explică (pentru sierra1):

Cea de merit.

| sierra1 a răspuns (pentru Paulinovici):

Astea sunt date de primărie DACĂ au fonduri pentru asta. Deci poate da, poate nu. Detalii, mai vezi și aici :
https://www.activenews.ro/......tat-150174

| AC4S4 a răspuns:

Banii de bursa se primesc in fiecare luna. Desigur, exista intarzieri astfel incat se strang banii pe 2-3 luni si vin toti deodata.

Tu, fiind in clasa a 9a, nu primesti bursa in semestrul 1. In semestrul 2, daca ai o medie suficient de mare, vei primi bursa pentru semestrul 2. Bursa se primeste pentru semestrul curent, nu pentru semestrul trecut.