| TanasaGaby77 a întrebat:

Heii.As avea o întrebare legata de bursa.Am terminat clasa a 8 și am intrat la liceu.Am luat bursa pe semestru întai dar pe al 2lea nu. Când am început clasa a 9 am decis sa mă duc sa-mi iau bursa de merit pentru ca nu mi-am luat-o deloc pe semestrul 2 deoarece nu s-a dat la sfârșitul anului scolar al clasei a 8. Dar când mă dus sami iau bursa mi s-a spus ca nu mai se da dacă am intrat la liceu deși eu nu am luat bursa pe semestrul 2.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Din câte știu eu bursa se ia in avans. Adică o iei pe semestrul care urmează și tu dacă ai terminat ciclul gimnazial e logic ca nu mai ai dreptul la cea din sem 2 din clasa a 8 a.
Bursa de fapt înseamnă ca ti se dau niște bani ca sa te ajute, sa îți susțină școala in continuare pe baza rezultatelor din urma, de asta se da in avans.