| Cozma_Marius_1997 a întrebat:

Salut, sunt un baiat de 17 ani si am o intrebare. EU am o iubita de 14 ani suntem impreuna de ceva vreme si parintii ei sunt alcoolici, nu vor ca fata lor sa fie cu mine si eu cu fata as vrea sa plec într-o chirie platita de fratele meu. Ea este de acord dar tatal ei ma tot ameninta cu politia, curand eu fac 18 ani deci fata poate sta cu mine. Daca ea le zice la politie ca e de acord sa stea cu mine si ca e decizia ei, nu a fost forțată, nu vreau răspunsuri de genu e mica etc vreau un raspuns la intrebare, multumesc o zi buna! Ps dau funda!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci o asemenea prostie, poti fi acuzat si condamnat pentru act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| darrio2007 a răspuns:

Fata nu poate sta cu tine la aceasta varsta. Daca mai si faci sex cu ea, ceea ce sunt convins, conform legii poti ajunge la zdup, pentru relatii sexuale cu minori sun 15 ani. Ea nu poate hotara singura chiar „daca le zice la politie ca vrea sa stea cu tine". Baga-ti mintile in cap, ca poti avea probleme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

În momentul în care faci 18 ani și fata are sub15 incalci codul penal și poți fi acuzat de pedofilie.

La 14 ani realizezi ca nu are niciun cuvand legal de zis fata aia încât sa declare ea ca vrea sa stea cu tine.

Sa nu mai zic ca nu știi în ce te bagi. Dacă peste 2 ani nu mai sunteți împreună ce faci? O arunci în stradă?

| floresdemayo a răspuns (pentru suntserios):

Da, cu copil cu tot.
Și apoi, va intreaba pe TPU : "Cine vrea sa adopte un copil de un an?"

| CarcotasulVesel a răspuns:

Te ameninta degeaba cu politia pentru ca
1. diferenta de varsta intre voi e de mai putin de 3 ani (sper ca e, alfel, intr-adevar politia poate sa intre pe felie)
2. cand tu o sa ai 18 ea o sa aiba 15 iar aia e varsta la care in tara asta nu mai poti fi condamnat daca esti cu ea

insa daca vrei sa se mute cu tine, asta e mai complicat, in teorie ei pot cere sa le fie adusa fata inapoi acasa, in practica sa o ia cu forta e mai complicat, mai ales daca sunteti dispusi sa faceti circ, de gen o scoate afara cu forta si incepe sa urle pana nu mai poate VOR SA MA OMOARE, iar tu suni la ProTV si le spui ca ti-au luat viitoarea nevasta CU FORTA sa o duca inapoi la parintii ei care se imbata si cand se imbata, dar nu numai, o ameninta cu moartea, si ca d'aia a plecat de acasa!

iar daca reusesc cu succes sa o duca acasa, ea sa plece imediat, iar daca nu o lasa SA SUNE LA 112 SI SA SE DECLARE SECHESTRATA DE PROPRII PARINTI, SI CA O AMENINTA CA OR SA O OMOARE, dupa care din nou, sunat la ProTV

cum spuneam... circ!

PS sa nu te lasi intimidat de politisti care or sa vrea sa nu ii permiti fetei sa stea cu tine, AI DREPTUL sa primesti pe cine vrei tu la tine in casa, insa NEAPARAT trebuie sa ai contract de chirie pe numele tau si inregistrat macar la fisc, daca nu chiar la notar, DOAR ATUNCI esti la tine in casa (pe perioada contractului de inchiriere, atat timp cat iti platesti chiria la zi, ai drepturi de proprietate asupra locului inchiriat si se numeste ca e "la tine in casa" )

| suntserios a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Nu e chiar asa cum zici tu.
Poate el face 18 ani maine si ea face 15 ani in noimbrie.

Intre timp el incalca legea.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru suntserios):

Da, presupun ca se ia mot-a-mot aia 3 ani, adica daca ziua ei de nastere e dupa ziua lui de nastere atunci nu se mai aplica regula "mai putin" de 3 ani

| CarcotasulVesel a răspuns:

PS Ioandelasal este un tip care posteaza bucati din codul penal si CAM ATAT, ma ignora pentru ca i-am pus intrebari care erau gauri MARI in lege, asa ca decat sa gandeasca mai bine ignora problema, si pe mine

iar cand o face ISI BATE JOC, pentru ca posteaza DOAR CE IL COAFEAZA PE EL!

chiar acum cateva zile a postat exact codul ala de lege dar si cu paragraful 2 care spunea CLAR ca daca diferenta de varsta e mai mica de 3 ani atunci primul paragraf nu se aplica

in plus in tara asta am vazut la tembelizor UN PEDOFIL, CARE SE JURA PE ROSU CA NU A FACUT SEX CU MINORI SUB 15 ANI, deci odata ce ea are 15 politia nu o sa iti faca nimic, iar din cate stiu eu, chiar vor sa reduca varsta la 13, cu nustiuce proiect de lege

****TOTUSI****... asta e sfatul cel mai bun: du-te la un avocat, plateste consultatia (sa iti dea chitanta) moment in care poti sa ii spui ce vrei ca el e obligat de lege sa nu mai spuna nimanui si expune-i toata situatia

merita banii, ca sa FII SIGUR CA NU TE ARZI!

| Atat_Drakoo_1998 a răspuns:

La varsta pe care o are din punct de vedere juridic nu poate alege pentru ea. Tutorele sau legal alege pentru ea. Imi pare rau sa iti zic dar nu ai ce sa faci pana cand ea nu implineste varsta de 18 ani. Crede-ma stiu ce vorbesc am fost in aceeasi problema, si nu m-am ales nici cu fata nici cu nimic...