| Tomitaallex098ytttaaa a întrebat:

Salut, sunt un baiat de 17 ani si am o intrebare. EU am o iubita de 13 ani, suntem impreuna de un an si parintii ei o bat și o amenință, nu vor ca fata lor sa fie cu mine si eu cu fata as vrea sa ne mutam împreună. Ea este de acord, dar tatal ei ma tot ameninta cu politia, curand eu fac 18 ani și nu știu dacă o să am probleme. Daca ea le zice la politie ca e de acord sa stea cu mine si ca e decizia ei, nu a fost forțată, nu vreau răspunsuri de genu e mica etc vreau un raspuns la intrebare, multumesc o zi buna!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ilegal ce vrei sa faci.
Conform Codului civil domiciliul minorului este la domiciliul parintilor si daca pleaca acestia pot solicita reintoarcerea la domiciliu.
De asemenea este posibil sa comiti infractiunea de act sexual cu un minor, in forma agravata, conform art.220, alin.(2) din Codul penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2)Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu absolut irelevant ce zice ea la 13 ani și tu odată ce faci 18 ai încurcato penal pentru acesta relație.

| Fatamuntilor a răspuns:

La 13 ani NU are putere de decizie!
deci tu de la 12 ani stai cu fatuca aia? Parintii ei au drepate!
Fa-ti un bine atat tie, cat si ei.Las-o in pace.
Si poti avea probleme chiar si acum, chiar daca nu esti adult.

| Lioana a răspuns:

E foarte grav ce vrei sa faci. Cata vreme fata e minora nu conteaza acordul ei. E fapta penala. Se pedepseste cu inchisoare.
Uite ca Ioandelasal ti-a dat si articolul de lege care spune asta.

| ReddY25 a răspuns:

Ia-ti gândul cât mai repede dacă nu vrei probleme

| ReddY25 a răspuns:

Cu siguranță vei găsi fata potrivită, dar nu o minoră happy

| Robert2526 a răspuns:

Nu conteaza ce zice ea, tot inchisoare faci happy

Nu mai bine te duci tu sa vorbesti cu parintii ei si sa ii asiguri ca fata e in regula alaturi de tine, ca va cunoasteti de mult timp si ca ai grija de ea? Tu ai aproape 18 ani, ea 13. Parintii ei sunt convinsi ca tu vrei sa faci sex cu ea si apoi sa treci la alta si sunt indreptatiti sa creada asta. Discuta cu ei, ai rabdare si o sa fie bine. Asta daca o iubesti cu adevarat. daca nu, poti sa o arzi aiurea cu mutat impreuna happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Robert2526):

Ce siguranta crezi tu ca oferi unul de nici 18 ani unei fatuci de 13? tot pe capul parintilor.

| Robert2526 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca ar fi un baiat care ar tine legatura cu parintii ei, ar stii mereu parintii unde merg si ce fac si ar pastra o comunicare sanatoasa cu parintii ei, atunci sunt sanse sa poata sa iasa ceva bun. Diferenta de varsta de 4 ani, cand el are 17 si ea 13, este prea mare dar peste cativa ani, diferenta asta de 4 ani ar fi numai buna. Depinde de el ce intentii are cu fata, daca chiar tine la ea, se inteleg bine, se iubesc si el poate si isi doreste sa isi asume ca trebuie sa astepte destul de mult timp anumite lucruri, atunci merita o sansa.

Si da, poate oferi siguranta un baiat de 18 ani unei fete de 13, atata timp cat nu vrea doar sa isi baga joc de ea

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Robert2526):

Tot ilegal este! oricum ai lua-o citeste raspunsul dat de ioandelesal.
Crezi ca ala va lua fata sa se joace cu papusile?
cu ce traiesc?
Domicilul fetei e la parinti pana la majorat.Iar daca minora este in pericol intervine protectia copilului!

| Sistemulxxl a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa o lasi in pace pana nu depune tatal ei plangere la politie. Poti ajunge la puscarie.

| healerdx7 a răspuns:

Nu are cum sa se mute de acasa pana la 18 ani intrucat este minora si parintii ii poarta raspunderea legala pana atunci.

Ai planuri mari dar cam devreme...ori o astepti sa faca 18 ani ori faci ce consideri dar iti asumi raspunderea juridica.
Si daca e de acord sa stea cu tine, politia tot o va lua si o va inapoia parintilor intrucat nici macar 14 ani nu are (deci se considera ca nu are discernamant pentru a stii ce e mai bine pentru ea).