| CosminLeanca a întrebat:

Acum cati va ani tata a achizitionat un BMW m30, dupa câteva luni l-a oprit politia si a descoperit ca avea acte false (de la cel care l-a cumpărat) si i-a spus ca nu mai are voie sa circule cu el. Acum întrebarea este daca am voie sa il conduc eu pe drum de pietruita sau de pământ?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce in mod legal pe nici un drum public, indiferent din ce material este suprafata.
Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cand a inmatriculat masina nu a observat nimeni de la politie ca sunt false.

Tu il poti conduce atat timp cat nu o faci pe drumuri publice daca nu iti doresti un dosar penal