| ValyOancea2001 a întrebat:

am 14 ani si parintii mei lucreaza in Corsica.As vrea sa stiu daca exista vreo solutie ca sa pot ajunge acolo avand in vedere ca nu mi s-a lasat procura.Mama ar putea veni sa faca declaratie dar tata nu poate veni in tara. Exista vreo modalitate?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii pot face declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Italia si ti-o trimit prin posta sau curier. Se mai poate sa faca doar tatal si mama sa vina sa te ia.

| mihai69 a răspuns:

Ambii părinți pot face acea declarație notarială acolo (cu traduceri, legalizări și ce mai trebuie) și să trimită hârtiile aici. Mai ai nevoie și de însoțitor adult, știi, nu? (nu de alta, dar acesta trebuie numit în declarațiile alea).