| alexmason a întrebat:

am auzit ca la profilul Filologie se sustine examenul de bacalaureat la romana,istorie, geografie si limba moderna 1. Limba moderna 1 este limba engleza sau franceza sau iti alegi tu la bac limba straina la care esti mai bun?
D-au funda.

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Nu, nu afecteaza media de la BAC. Iti arata doar nivelul de cunostinte. Deci nu te stresa happy Dar asa ca fapt divers e bine să fii optimist si să ai macar un B2 in diploma de BAC. laughing

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

| justanotheruser99 a răspuns:

Limba moderna 1 e engleza. Dar daca dai Cambridge FCE sau CAE si il iei nu mai trebuie sa dai BAC-ul deoarece se echivaleaza. Germana si franceza, depinde ce faci tu, sunt pe locul de Limba moderna 2.

| alexmason explică (pentru justanotheruser99):

Sigur engleza este limba moderna 1 pentru ca am auzit ca asta depinde de liceu, adica la unele licee engleza este limba moderna 1 iar la alte licee franceza este limba moderna 1. Vreau sa ma transfer la filologie si nu vreau sa sustin bacalaureatul la franceza pentru ca sunt praf sau se sustine examenul de bacalaureat la ambele limbi straine

| justanotheruser99 a răspuns:

Doar la engleza, nu se cer 2 limbi străine happy

| alexmason explică (pentru justanotheruser99):

Deci se poate sa aleg intre engleza si franceza.
Am vazut ca bac-ul la o limba straina se sustine oras/scris/practic.
Ce inseamna practic?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru alexmason):

Exista doar proba orala si scrisa. Nu exista una practica. Asta se refera la materii reale gen informatica, competente digitale.

| alexmason explică (pentru justanotheruser99):

Deci la proba orala si scrisa primesti calificativ

| justanotheruser99 a răspuns (pentru alexmason):

Da, un fel de calificativ. De fapt sunt niste nivele de cunostinte: A1, A2, B1, B2, C1, C2. Ca s-a treci ai nevoie de cel putin media B2. Adica cunostinte medii spre avansate.

| alexmason explică (pentru justanotheruser99):

Si daca nu le trec ce se intampla pentru ca am auzit ca nu iti afecteaza media la Bac

| justanotheruser99 a răspuns (pentru alexmason):

Nu, nu afecteaza media de la BAC. Iti arata doar nivelul de cunostinte. Deci nu te stresa happy Dar asa ca fapt divers e bine să fii optimist si să ai macar un B2 in diploma de BAC. laughing